İlişkili Haber

Tanem Sivar-Edhem Dirvana çifti ile Bozburun’daki komşuları arasında yaşanan olaylar önce sosyal medyada sonra hem yazılı hem de görsel medyada büyük ses getirmişti. Ünlü çiftin iddiasına göre, Django ve Pamuk isimli iki köpeği komşuları tarafından zehirlenerek öldürüldü. Son olarak da köpekleri öldürdüğü iddia edilen komşunun tüfekle çevreyi tehdit ederken çekilmiş görüntüleri ortaya çıkmıştı.

Bütün bu gelişmelerin ardından ünlü çift, change.org'da konuyla ilişkili bir imza kampanyası başlattı. Köpeklerinin öldürülmesinden sorumlu kişinin gereken cezayı almasını isteyen Tanem Sivar ve Edhem Dirvana çifti, Türk Ceza Kanunu'ndaki hayvanlara karşı işlenen suçlarla ilgili yasaların değiştirilmesini savunuyor. Sosyal medyada geniş yankı uyandıran imza kampanyası hayvanseverlerden de büyük destek aldı.

İşte Tanem Sivar ve Edhem Dirvana çiftinin change.org'da başlattığı imza kampanyasının metni:

Hayvan Hakları Kanunu Değişsin #djangobozburun

"Yukarıdaki fotoğraf, bizim için bu dünyanın en güzel karesi ve korkunç bir insan bizden bunu aldı, alabildi. Bir insanın bizim oğlumuzla büyüyeceklerini hayal ettiğim köpeklerimiz Django’muz ve Pamuk’umuzu elimizden almaya, onları vahşice katletmeye ne hakkı var? Ve maalesef en acıklısı, nasıl bunun hak ettiği ölçüde bir cezası olmaz.

Türk Ceza Kanunu’nda hayvanlara karşı işlenen suçlar, “Mala zarar verme” başlığı altında yer alıyor. Yani TCK hayvanları can olarak değil, mal olarak görüyor. Hayvanlara karşı suç işleyen kişilere sadece idari para cezası verilebiliyor.

Dilerim ki, Django ve Pamuk’un kaybı, hayvan dostlarımızın haklarının gerçekten korunduğu bir yasanın yürürlüğe girmesine vesile olur. Biz bunun için elimizden geleni yapacağız ama bunun için siz hayvan dostlarının da yardımına ihtiyacımız olacak. Son günlerde sıkça tartışılan ancak henüz bir sonuca varılamamış olan hayvan haklarının gerçekten korunduğu bir yasa teklifinin kabul edilmesi için hep birlikte çalışmalıyız.

Kuşkusuz ki, Django ve Pamuk, geri gelmeyecek, tıpkı sayısız masum dostumuz gibi. Ama en azından bu yasa çıkarsa artık hayvanlara yapılanların bir cinayet, yapanların da cani ve katil olduğu kabul edilir.

Aile olarak biz hayatımızı hep hayvanlarla güzelleştirdik. Her zaman her yerde hayvan hakları için savunucu olduk ve bugün son nefesimize kadar bu adam başta olmak üzere tüm hayvan dostlarımızın hakki için mücadele edeceğimize söz veriyoruz.

Tanem Sıvar Dirvana ve Edhem Dirvana"