Tanık olarak dinlensinler

Ergenekon davasında tutuklu yargılanan emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile emekli Orgeneral Işık Koşaner'in de aralarında bulunduğu 11 kişinin tanık olarak dinlenilmesini istedi.

Anadolu Ajansı 29.05.2012 - 12:13

Tanık olarak dinlensinler

İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' ve birinci ''Ergenekon'' davalarının ikinci ''Ergenekon'' davasıyla birleştirilmesinin ardından, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 64'ü tutuklu 260 sanıklı davanın 190. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, CHP Milletvekilli gazeteci Mustafa Balbay ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 50 tutuklu sanık katıldı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Zonguldak Milletvekili ve Başkent Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve Sedat Peker'in de aralarında bulunduğu 14 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

Tutuklu yargılanan emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer tarafından mahkemeye sunulan bir dilekçede, Başbuğ hakkında yapılan suç duyurusunun ardından dava açıldığını belirtti.

İddianamede de, hiçbir somut delil gösterilmeksizin ''Sonuç olarak'' başlığı altında ''devlet yöneticilerini baskı altına almak'' şeklinde bir iddia ileri sürüldüğünü ifade eden Sezer dilekçesinde, ''Müvekkilimizin Genelkurmay Başkanlığı görevini yürüttüğü Ağustos 2008-Ağustos 2010 dönemi de dahil toplam 7 yıllık görev süresinde, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni ve ülkemiz güvenliğini ilgilendiren bütün sorunlar hakkında yasaların verdiği yetki ve sorumluluklar kapsamında görev icra etmişken, emekli olduktan neredeyse iki yıl sonra hiçbir delil ileri sürülmeksizin soyut bir iddiada bulunulmuş olması, hukuk adına üzüntü vericidir'' ifadelerine yer verdi.

Başbuğ'un görevi gereği çalıştığı, mesai arkadaşlığı yaptığı resmi görevlilerin belli olduğunu, bunların tanık olarak dinlenmeleri durumunda, devlet yöneticilerinin baskı altına alındığına dair iddianın asılsız olduğunun görüleceğini belirten Sezer, iddianamede gösterilen suç tarihi de dikkate alınarak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın tanık olarak dinlenilmesini istedi .

Sezer dilekçesinde ayrıca Başbuğ'un Genelkurmay Başkanlığı görevi döneminde birlikte çalıştığı kuvvet komutanlarının dinlenmesi halinde de iddianamede ileri sürülen iddianın asılsız olduğunun anlaşılabileceğini kaydetti.

Sezer, bu nedenle dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Atilla Işık'ın da tanık olarak dinlenmesini talep ederken, 12 Haziran 2009 tarihinde Genelkurmay Harekat Başkanlığı'na vekalet eden ve askeri savcılık tarafından ifadesine başvurulan AK Parti Milletvekili Şirin Ünal'ın da tanık olarak dinlenmesini istedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...