Tanık polis: Palalı, müdürümün elini kesti

İstanbul'da Gezi Parkı eylemleri sırasında Talimhane’de elinde palayla göstericilere saldıran Sabri Çelebi’nin yargılandığı davada, polis memuru Ahmet Yeşilkaya ’tanık’ sıfatıyla dinlendi. Yeşilkaya, ''Müdürünün elini kim kesti?" sorusuna "Palalı Sabri Çelebi kesti" yanıtını verdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.09.2014 - 12:44

Tanık polis: Palalı, müdürümün elini kesti

Gezi Parkı eylemlerinde Taksim'de gösteri yapan gruptakilere palayla saldıran Sabri Çelebi'nin de aralarında bulunduğu 4 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, sanıklar Şeyhmus Kırmızı ve Sabri Çelebi ile tarafların avukatları katıldı.

'KAYHAN MÜDÜRÜMÜN ELİNİN KESİLDİĞİNİ GÖRDÜM'
Duruşmada tanık olarak dinlenilen polis memuru Ahmet Yeşilkaya, Gezi Parkı olayları nedeniyle Taksim ve civarında görevli olduğunu belirterek, "Müştekilerden Kayhan Şahan müdürüm ve polis memuru Ramazan Ezen birlikte görev yapıyorduk. Ben ve polis memuru arkadaşlarımla sokağa girdik. Ellerinde pala olan 3 kişinin olduğunu gördük. Olay sırasında elinde pala olan şahısları ve diğer şahısları engellemeye çalıştık. Bize direndiler. Kayhan Müdürümün elinin kesildiğini gördüm ve onunla ilgilendim. Daha sonra elimizden kurtulup kaçtılar. Sanıkların göstericilere karşı küfrettiklerini duydum" diye konuştu.

'ÇELEBİ’NİN ELİNDE PALA OLDUĞUNU GÖRDÜM'
Hakimin, "Sanıklardan hangisinin elinde pala vardı?" sorusu üzerine Yeşilkaya, sanık Sabri Çelebi'yi göstererek, "Bu kişinin elinde pala olduğunu gördüm, biliyorum. Diğer sanık Şeyhmus Kırmızı'yı ise hatırlamıyorum" dedi.

'MÜDÜRÜMÜN ELİNİ PALALI KESTİ'
Yeşilkaya, cumhuriyet savcısının ''Senin müdürünün elini kim kesti?" sorusuna da "Palalı Sabri Çelebi kesti" yanıtını verdi.

Tanık beyanının ardından duruşmada söz alan müştekilerin avukatı Hacer Yılmaz ise olay yerinde keşif yapılmasını talep etti.

Mahkeme, polis memuru tanık Ramazan Ezen'in bir sonraki duruşmada hazır edilmesi için İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Müdürlüğüne yazı yazılmasına hükmetti. Keşif talebinin tanıklar dinlenildikten sonra değerlendirilmesine karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDE SANIKLARIN 27 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıklar Sabri Çelebi, Ahmet Girgin, Şeyhmus Kırmızı ve Murat Ertik'in, "kasten yaralama", "görevli memura direnme", "memura karşı silahla yaralama" ve "şahıslara karşı yaralama" suçlarından 9 yıl 9 ay ile 27 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...