Tanju Gürsu Türkan Şoray’ı nasıl korudu?

Sinemanın bıçkın delikanlısı Tanju Gürsu, Türkan Şoray’ı ‘Baraj’ filminde akıntıdan kurtaran sinemanın emekçileri ve Türkan Şoray’ın terzisi Yıldırım Mayruk bu hafta 'Sinema Benim Aşkım'da.

26.02.2010 - 15:27

Tanju Gürsu Türkan Şoray’ı nasıl korudu?

Türkan Şoray, sinema yolculuğunu NTV’de anlatmaya devam ediyor. Programda bu hafta; sinemanın bıçkın delikanlısı Tanju Gürsu, Türkan Şoray’ı ‘Baraj’ filminde akıntıdan kurtaran sinemanın emekçileri ve sanatçıya her filminde özel kıyafetler diken modacı Yıldırım Mayruk konuk olacak.

TANJU GÜRSU, TÜRKAN ŞORAY’I NASIL KORUDU?
Sinemanın bıçkın delikanlısı Tanju Gürsu programın ilk konuğu. “Yeşilçam bir minibüstü, oyuncuları, setçisi, malzemesi aynı minibüse sığardı.” diyen Gürsu, “o dönemin saflığını özlediğini” söylüyor programda. “Buruk Acı” filminde Türkan Şoray’ı nasıl koruduğunu, sinemaya gönül verenlerin Ankara’ya doğru yürüyüşünde yaşananları anlatan Gürsu’yla Şoray programda izleyicilerle anılarını paylaşacak.

SİNEMANIN EMEKÇİLERİNE VEFA
Programın ikinci bölümünde sinemanın emekçileri Türkan Şoray’la buluşuyor. Programın bu bölümü aslında Türkan Şoray’ın sinemaya olan vefa borcunun küçük bir karşılığı.

“Baraj” filminde kendisini akıntıdan kurtaran o emekçiler Halil Dede , Turan Arık ve Bedri Uğur çok kimsenin bilmediği anıları, kamera arkasında yaşananları anlatacak. Program; bir röportajında “Türkan Şoray”a aşıktım!” diyen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin en anlamlı ödüllerinden biri olan "Sinema Emek Ödülü"nün bu yılki sahibi olan set işçisi Halil Dede ile Türkan Şoray’ın buluşmasına da sahne oldu.

YILDIRIM MAYRUK, TÜRKAN ŞORAY’IN KOSTÜMLERİNİ ANLATIYOR
Bölümün son konuğu ise Türkan Şoray’a özel kıyafetler diken, onun bazen burjuva kadın, bazen bir pavyon şarkıcısını oynamasını sağlayan modacı Yıldırım Mayruk.

“Zulüm” filminde yalnızca bir sahne için kazanacağı paranın neredeyse tamamını harcayan, “Dila Hanım”da elde makas kendi kıyafetlerini diken, köylü kadın olmak için geceler boyu özel tasarımlar hazırlayan Türkan Şoray, Mayruk’la kullandığı kostümleri konuşacak ve o kostümler perdeye yansıyacak. Ayrıca “Amacım Türkan Şoray’ı daha güzel göstermekti” diyen Mayruk, “Seni Kalbime Gömdüm” filminde kostümleri nasıl tasarladığını da anlatacak.

Sinema Benim Aşkım, Cumartesi 20:10’da ve tekrarı aynı gece 01:10, Pazar 16:10’da.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...