Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülen 28 Şubat Soruşturması kapsamında 2 emekli komutan hakkında daha tutuklama kararı çıktı.

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, eski Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Aslan Güner, emekli Tümgeneral Mehmet Başpınar; İstanbul'da bulunan dönemin İstihbarat Başkanı Emekli Tümgeneral Yücel Özsır ve muvazzaf Albay Mehmet Cumhur Yatıkkaya bugün Ankara Adliyesi'nde ifade verdi.

Savcılık ifadelerinin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen zanlılarla ilgili karar gece saatlerinde çıktı.

Aslan Güner, Mehmet Başpınar ve Mehmet Cumhur Yatıkkaya adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Mahkeme, 28 Şubat sürecinde Sincan'da tankları yürüterek 'gözdağı' verdiği iddia edilen dönemin Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu Komutanı ve daha sonradan Kara Kuvvetleri Komutanlığı yapan emekli Orgeneral Erdal Ceylanoğlu ile emekli Tümgeneral Yücel Sır'ın ise tutuklanmasına karar verdi.

2 emekli asker, emniyete ait bir minibüsle eskort eşliğinde Sincan F Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

Erdal Ceylanoğlu
Erdal Ceylanoğlu

TANKLARIN BAĞLI OLDUĞU BİRLİĞİN KOMUTANIYDI
Türkiye, Erdal Ceylanoğlu ismini ilk kez, 28 Şubat sürecinde Sincan'da tankların yürütülmesiyle duydu.

O dönem tümgeneral olan Ceylanoğlu, Sincan’da yürütülen tankların bağlı olduğu Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu'nun komutanıydı.

Ceylanoğlu, daha sonra korgeneral rütbesiyle Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı görevine atandı. Terörle mücadelenin en ön saflarında yer aldı.

Dönemin Jandarma Genel Komutanı Atilla Işık'ın Kara Kuvvetleri Komutanı olması bekleniyordu, ancak Işık emekliliğini talep etti. Bu karar 2010 yılında Ceylanoğlu'na kuvvet komutanlığı yolunu açtı. Aynı tarihte Kara Kuvvetleri Komutanı oldu.

Orgeneral Ceylanoğlu, 2011'de dönemin Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eşref Uğur Yiğit ve Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Aksay'la birlikte askerlerin tutuklanmasına tepki göstererek istifa etti.

HAYRUNNİSA GÜL'ÜN ELİNİ SIKMAYAN KOMUTAN
Mahkemenin adli kontrol şartıyla serbest bıraktığı 3 isimden emekli Orgeneral Aslan Güner ise 19 Eylül 2007'de garnizon komutanı olarak görev yaparken Cumhurbaşkanı'nı karşıladığı sırada Hayrünnisa Gül ile tokalaşmadığı yönündeki haberlerle gündeme gelmişti.