Tanpınar'a Sırbistan'dan 'Yılın Kitabı' ödülü

Sırbistan'da bu yıl yirmincisi düzenlenen 'Yılın Kitabı' ödülü, Türk edebiyatının usta kalemi Ahmet Hamdi Tanpınar'ın 'Saatleri Ayarlama Enstitüsü' eserine verildi.

Haberler 18.03.2011 - 16:43

Tanpınar'a Sırbistan'dan 'Yılın Kitabı' ödülü

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bakanlığın Türk edebiyatını dışa açma çabalarının sonuç verdiği vurgulanarak, Sırbistan'ın en önemli yayınevlerinden biri olan DERETA'nın, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın bakanlığın TEDA projesi kapsamında Sırpçaya çevrilen ''Saatleri Ayarlama Enstitüsü'' kitabını yılın kitabı seçtiği bildirildi.

1991 yılından bu yana düzenlenen ''Yılın Kitabı'' ödül töreninin, bu yıl 'nin Belgrad Kültür ve Tanıtma Müşavirliği, GATAB ve THY Belgrad Müdürlüğü sponsorluğunda gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, ödül törenine, Sırbistan'ın en çok takip edilen yayınlarının yanı sıra, Orhan Pamuk kitaplarının yayıncısı, fotoğraf sanatçıları, tiyatro ve sinema alanından çok sayıda ünlü ismin katıldığı belirtildi.

Açıklamada, ünlü aktör Aljoşa Vuşkoviç'in kitaptan bölümler okuduğu törenin sonunda Belgrad Kültür ve Tanıtma Müşaviri Derya Polat'ın, kitap çevirmeni Vesna Gazdiç'e ''Türk edebiyatının tanıtımına sağladığı katkıdan ötürü'' teşekkür ederek hediyesini takdim ettiği ifade edildi.

Sayfa Yükleniyor...