Tanrıkulu CHP’nin Kürt politikasını anlattı

CHP'nin Kürt politikasını belirlemek üzere genel başkan yardımcılığı görevine getirilen Sezgin Tanrıkulu, partisinin "iki dilli hayat" ve "demokratik özerklik" konularını tartışmaktan yana olduğunu söyledi.

Haberler - NTV Haber 29.12.2010 - 12:34

CHP'nin Kürt politikası belirlemekle görevli Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Kürt meselesinin AK Parti ile BDP arasında sıkıştığını söyledi.

Tanrıkulu, iki dil ve demokratik özerklik tartışmalardan da devlet politikalarını sorumlu tutuyor.

Tanrıkulu konuyla ilgili şunları söyledi, “Tartışılmadığı için ve konuşanlara da savcılık mahkeme ve cezaevi yolu gösterildiği için bunlarla inasnalar tehdit edildiği için sorun bu noktaya gelmiştir. CHP bunların tartışılmasından yanadır. Bu görüşler toplumun bir kesimini şok edebilir, ama unutulmaması gereken bir konu var ki ifade özgürlüğü şok edici sarsıcı fikirler içindir.”

Tanrıkulu, Kürt sorununda 3. yol olma hedeflerini , “Kürt meselesinde yeni bir alan açmayı hedefliyoruz. Bu özgürlük, eşitlik ve hukuku esas alan bir yöntem olacaktır” diyerek anlattı.

Tanrıkulu, Kürt sorununu "insan hakları ve demokrasi eksiği" olarak tanımladı ve, “Herkesin görüşünü alacağız fakat bize göre somut olarak kendimizi halka anlatmak önemli. Esas itibariyle topluma kendimizi anlatmaya, CHP'nin bu meseleyle buluşma iradesini ortaya koyacağız. CHP'nin uzak kaldığı kesimlere kendimizi yeniden anlatmaya çalışacağız” yorumunu yaptı.

CHP'nin Kürt raporu konusunda baskı altında tutulduğunu da savunan Tanrıkulu, partisinin çözüm iradesinin daha önemli olduğunu söyledi.

Sayfa Yükleniyor...