Tanrıkulu'dan TCK'ye LGBTİ tepkisi

Tanrıkulu, Türk Ceza Kanunu'nun, LGBTİ bireylerine yönelik nefret eylemlerinin cezalandırılmasında işlevsiz kaldığını söyledi.

29.06.2014 - 12:43

Tanrıkulu'dan TCK'ye LGBTİ tepkisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Türk Ceza Kanunu'nun, LGBTİ bireylere yönelik nefret eylemlerinin cezalandırılması konusunda işlevsiz kaldığını öne sürdü.

Tanrıkulu, yazılı açıklamasında, "AK Parti iktidarı döneminde, ayrımcılık, ötekileştirme ve kutuplaştırma anlayışının gündelik hayatın olağan bir parçası haline geldiğini" iddia etti.

"Kendinden olmayanı düşman belleyen, adalet mekanizmalarını sadece kendisi için işleten zihniyet, devlet söylemi haline getirilmiştir" görüşünü savunan Tanrıkulu, "Bugün İstanbul'da LGBTİ bireylerin eşit özgür bireyler olarak yaşam hakkına sahip olduklarını bir kez daha haykırmak üzere İstanbul’da düzenlenen 'Onur Yürüyüşünü' selamlıyorum. Yalnızca LGBTİ bireyler değil, gerçek bir demokrasinin ancak ayrımcılığın ve nefretin olmadığı bir toplumda yeşerebileceğini bilen herkes, bugün özgür bir toplum yaratma özlemi ile omuz omuza veriyor, vermelidir" ifadesini kullandı.

Tanrıkulu, şunları kaydetti:

"CHP'nin, LGBTİ bireylerin hakları ve sorunlarına dair TBMM'de verdiği araştırma önergeleri AKP tarafından ısrarla reddedilmektedir.Türkiye, LGBTİ'lere yönelik nefret cinayetlerinde bugün Avrupa'da birinci, dünyada dördüncü ülke konumundadır. Mevcut şekliyle Türk Ceza Kanunu LGBTİ bireylere yönelik nefret eylemlerinin cezalandırılması konusunda işlevsiz kalmaktadır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...