NTV

'Tanrıkulu'na sansür yok'

Anadolu Ajansı

Türkiye
'Tanrıkulu'na sansür yok'

Gürsel Tekin, Kürt sorunu konusunda parti görüşünü genel başkan Kılıçdaroğlu'nun açıkladığını ve Sezgin Tanrıkulu'nun görüşlerinin bunun dışında olmadığını söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Sezgin Tanrıkulu’nun açıklamasının sansürlendiği iddialarının doğru olmadığını belirtti. Düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Tekin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Kürt sorununun çözümüne ilişkin açıklamasının sansürlendiği iddiasıyla ilgili olarak, “Öyle sansür uygulanmış diye bir şey yok. Parti görüşünü genel başkan açıkladı. Tanrıkulu’nun açıkladığı bunun dışında bir görüş değil” dedi.

Hükümetin İmralı ve BDP ile görüşmeler konusunda muhalefeti bilgilendirmediğini söyleyen Tekin, “Cumhurbaşkanı tarihi bir fırsattır demişti. Şunu sormak istiyorum: Tarihi bir fırsatken niçin bu noktaya geldi? Kimlerle görüşüyorsunuz? Geçen hafta Meclis Başkanı BDP ile görüşme yapıyor. BDP Diyarbakır’da toplantı yapıyor. Aynı anda İmralı’da devlet görüşüyor. Bütün bunlara rağmen 13 şehidimiz niye oluyor? Hiçbiriyle ilgili bilgimiz yok” dedi.

'HUKUKSUZLUK HER ALANDA'

Tutuklu milletvekillerinin durumunu da değerlendiren Tekin, 1 Ekim’den sonra her alanda mücadeleye devam edeceklerini belirterek şöyle konuştu: “CHP haklı davasından vazgeçmedi. Bu sadece 8 milletvekilinin sorunu değil. Türkiye’de bir hukuk sorunu var. İki tane gencecik çocuk ‘parasız eğitim istiyorum’ diye 16 aydır cezaevinde tutuklu. 1700 çocuğun cezaevinde yattığını biliyor musunuz? Hukuksuzluk her alanda.”

'ÇÖZÜM ÖZGÜRLÜKTE'
HSYK’nın İstanbul’da üç yeni özel yetkili mahkeme kurma kararını da değerlendiren Tekin, özel mahkemelerin sadece olağanüstü dönemlerde var olabileceğini anlatarak, “Darbe dönemlerinde, faşizm dönemlerinde olur. Üç de kursanız, on üç de yapsanız yetmez. Dünyanın hiçbir yerinde insanları, baskı altında tutarak, telefonlarını dinleyerek ıslah edemezsiniz. Sadece ve sadece özgürlükle ıslah edersiniz” dedi.

Şike ve Deniz Feneri soruşturmasının eşzamanlı olmasına da dikkat çeken Tekin, “Niye eşzamanlı oldu? Bunlar ayıp. Ondan sonra diyor ki iktidar, ‘Bırakın hukuk işlesin’. Sizin talimatınız olmadan bunlar olur mu? Deniz Feneri çok acilse 3 yıl önce yapsaydınız” dedi.

'ANKARA TAYİNİ' BİTECEK
Yeni tüzüklerinin tüm partilere örnek olacağını söyleyen Tekin, “Yeni tüzükle bugüne kadar işlemeyen parti içi demokrasiyi işleteceğiz. Yani tayin milletvekili dönemi bitecektir” dedi. Bu arada CHP, milletvekili çıkaramadığı 33 şehirde birer milletvekili görevlendirdi. Bu milletvekilleri kendi illerinin yanı sıra görevlendirildikleri illerin de sorumlusu olacak.