Tansel Çölaşan’a takipsizlik

İstanbul Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı, Tansel Çölaşan’la ilgili kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

20.05.2011 - 12:43

İstanbul Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan’la ilgili yaptığı şikayeti inceledi ve suç unsuru bulunmadığı gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan bir televizyonda yaptığı konuşmasında, “Referandumda anayasaya evet oyu verenler eğer bilinçli değilse, gaflet, dalalet ve hıyanet içindedir” dedi.

Bunun üzerine AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendisine ve AK Partililere hakaret ettiği iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Soruşturmayı tamamlayan Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2011/3653 sayılı kararında şöyle denildi:

"Bu sözlerde somut olarak hedef alınan kimse yoktur. AKP tüzel kişiliğine ve AKP’li seçmene hakaret edilmemiştir. Somut olarak hedef alınan herhangi bir mağdur da yoktur. Şüphelinin konuşmasını düşünce hürriyeti kapsamında değerlendirmek gerekir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına göre, fikirler şok edici olabilir. Önemli olan, fikirlerin şiddeti ve silahı içermemesidir. Yaptırılan bant çözümünde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a karşı söylenmiş bir hakaret sözü bulunmadığı anlaşıldığından, kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi."

Başbakan Erdoğan, aynı sözleri nedeniyle Tansel Çölaşan hakkında 15 bin liralık tazminat davası açmış, Ankara 15'inci Asliye Hukuk Mahkemesi o davayı da reddetmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...