Tansu Çiller'e başkanlık yolu açıldı

Demokrat Parti lideri Cindoruk, 14-16 Ocak tarihinde yapılacak kongrede Tansu Çiller'in genel başkanlığına karşı çıkmayacaklarını açıkladı.

16.12.2010 - 16:20

Demokrat Parti'de kongre tarihi belli oldu, partililer 15-16 Ocak 2011'de yeni genel başkanlarını seçecek.

Kongre tarihini duyuran Demokrat Parti Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, kongrede aile içi şiddete karışmış kişilerin parti üyeliğine alınmasını engelleyecek düzenleme yapmayı planladıklarını aktardı.

Partisinin 79 ilde kongresini tamamladığını, Diyarbakır ve Hakkari'deki örgütlenmenin ise sürdüğünü ifade eden Cindoruk, ''DP sessiz, sakin, derinden örgütlenmiş ve seçime hazır hale gelmiştir'' dedi.

Cindoruk, bir gazetecinin, ''Genel başkanlık için gönlünüzden geçen isim nedir, Çiller'in adaylığı hakkında ne düşünüyorsunuz?'' şeklindeki sorusuna şöyle yanıtladı:

''Partinin genel başkanı olarak taraf tutmam. Ama Sayın Çiller benim eşimin sınıf arkadaşı, ayrıca bizim kuşağın kadın siyasetçilerinin en önemlisi. Ben Meclis Başkanı o da Başbakan olarak görev yaptı. Tansu Çiller'in genel başkanlığına karşı çıkacağım dedikoduları yanlıştır, bizim kuşağın seçkin kadın temsilcisidir. DP gerçekten demokrattır. Kim isterse gelsin ve aday olsun. Kongre delegelerinin kararına hepimiz saygılıyız. Çok dikkatli bir kongre olacaktır, en iyisini seçecektir. Benim kimseye karşı bir itirazım olamaz ve olmamalıdır da.''

Cindoruk, bir soru üzerine, Tansu Çiller ile görüşmediklerini, Çiller'in aday olmasını isteyen arkadaşlar olduğunu gazetelerden okuduğunu aktardı.

''9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Çiller'in adaylığına ne diyor?'' sorusuna Cindoruk, ''Sayın Demirel muhalefet ettiğini söyleyecek olsa kendisi söyler. Öyle bir muhalefeti yok. Demirel siyaset üstü ve bizim partimizin üstünde bir yerde, bizim liderimiz. Zaman zaman gidip fikrinden istifade ediyoruz, saygı duyuyoruz. O çok dikkatli bir siyasetçidir, partinin iç işlerine karışmaz, karışmamaktadır, karışmamaya da devam ediyor. Ama Demirel bir şey söylemek isterse bizleri arar, bulur, ulaşır ve söyler'' yanıtını verdi.

Bir gazetecinin, Güniz Sokak'ta Süleyman Demirel ile yaptıkları görüşmenin ardından, ''Bizler artık limitimizi doldurduk'' şeklindeki konuşmasının hatırlatılması ve ''Sayın Çiller'in limitini ne şekilde görüyorsunuz?'' sorusu üzerine ise şunları söyledi:

''Sayın Çiller ile ben siyaset yaptım, hatta önünü açtım. Siyasi hadiseleri yakından takip eden yaşlı arkadaşlarımız var, gazeteciler var. Sayın Çiller bana geldi 'siz adaysanız ben değilim dedi'. 1993'te ben aday olmayarak onun önünü açtım. O nedenle Sayın Çiller ile bizim aramızda bir siyasi ortak geçmiş var. Buna saygı duyuyorum. Bizim kuşağın bir temsilcisinin tekrar siyasete dönmesinden de gurur duyarım, sevinç duyarım. Ama o onun kararı. Ben kimseye bu konuda bir teklif, tavsiye telkinde bulunmadım, ama kimseye de karşı değilim.  Hepimiz siyasette uzun yıllar hizmet yapan insanlarız, sırtımızda yükler vardır. Onlarla beraber siyasete yeniden gelmek isteyenler buluşurlar, gelirler.''

''Güniz Sokaktaki görüşmenin ardından Mesut Yılmaz'ın oradan hızla ayrıldı. Çiller'in adaylığı hakkında ne düşünüyor?'' sorusu üzerine Cindoruk, ''Sayın Mesut Yılmaz çevik bir adam, hakikaten yanımdan hızla gitti. Ondan sonra görmedim. Çillerin adaylığına karşı çıksaydı o söylerdi. Yahut orada karşı çıksaydı ben söylerdim'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...