Taraftar cinayetine 18 yıl hapis

Fenerbahçe-Galatasaray derbisinin ardından evine dönerken bıçaklanarak öldürülen Fenerbahçe taraftarı Burak Yıldırım davasında sanık, 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Anadolu Ajansı 17.04.2014 - 17:00

Taraftar cinayetine 18 yıl hapis

Fenerbahçe ile Galatasaray arasında 12 Mayıs 2013'te oynanan derbi maçının ardından Edirnekapı metrobüs durağında çıkan kavgada, Fenerbahçe taraftarı Burak Yıldırım'ın bıçaklanarak öldürülmesine ilişkin yargılanan sanık Yusuf Ortak, 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, sanık Yusuf Ortak ile ölen Burak Yıldırım'ın babası Hikmet ve ağabeyi Salih Yıldırım katıldı.

Duruşmada son savunmasını yapan sanık Yusuf Ortak, olay yerinde kalabalık bir taraftar grubunun kendisine küfür ettiğini söyledi.

Yıldırım'ın, üzerine yürüyerek kendisine tokat attığını ifade eden Ortak, "Kendimi korumak amacıyla yanımda bulundurduğum bıçağı çıkararak rastgele sallamaya başladım, muhtemel saldırıyı engellemek için bir süre bu kişileri kovaladım. Bıçakla hamle yaptıktan sonra eylemime devam etmeyerek geri döndüm. Yakalandığım sırada bıçakla yaraladığım kişinin sonradan öldüğünü bilmiyordum. Pişmanım'' diye konuştu.

Hikmet Yıldırım, mağdur olduklarını ifade ederek, sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Yusuf Ortak'ın ''kasten öldürme'' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Eylemin haksız tahrik altında işlendiğine hükmeden heyet, cezayı 18 yıla düşürdü.

Heyet, Ortak'ın olaydan sonra kaçtığını ve Kırşehir'de yakalandığını belirterek, sanığın cezasında başka bir indirim uygulanmasına yer olmadığını kararlaştırdı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, ölen Burak Yıldırım'ın katil zanlısı Yusuf Ortak'ın, "kasten öldürme" suçunu işlediği gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırılması istenmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...