Tarhan: 13 Eylül’de yeni Anayasa’ya ihtiyaç var

Yargıçlar ve Savcılar Birliği Başkanı Emine Ülker Tarhan, 12 Eylül’de yapılacak olan referandumdan hangi sonuç çıkarsa çıksın, 13 Eylül’den itibaren Türkiye'nin yeni bir Anayasaya ihtiyacı olduğunu öne sürdü.

Haberler - Anadolu Ajansı 27.08.2010 - 18:15

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Emine Ülker Tarhan, Mersin'in Tarsus ilçesinde, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Şubesince Belediye Nikah Salonunda düzenlenen ''Anayasa Değişikliği ve Yargı Bağımsızlığı'' konulu konferansta, 'nin rutin dışı bir hukuksuzluğa alıştırılmaya, hukukun kendi hukukunu egemen kılmaya çalışanlarla kuşatılmaya çalışıldığını savundu.

Tarhan, 12 Eylül tarihindeki referandumda sonuç ne olursa olsun, 13 Eylül’de yeni Anayasa’ya ihtiyaç olduğunu ileri sürerek, şöyle devam etti;

''YARSAV olarak 13 Eylül’den itibaren yapacağımız çok şey var ve yapmak istediğimiz asıl şey, yargı bağımsızlığı mücadelesidir. 12 Eylül’de 'evet' çıkarsa, yargı tamamen denetimsiz hale gelecek. Bu nedenle 'evet' kararı son derece sakıncalıdır.

İktidar ikinci bir Anayasa değişikliğinden bahsediyor. İkinci Anayasa değişikliği özellikle üniter yapıyı tehdit eden bir sürece sokar. Çünkü 17 kişilik Anayasa Mahkemesi’nin tamamı yürütme tarafından seçiliyor. Yani siyasal iktidarın işaret ettiği kişilerden oluşacak. Yargı denetimi son derece sınırlı olacak. Tek adam yönetimine doğru gidilecek, yargının hakemlik görevi elinden alınacak.''

Diğer konuşmacı CHP Parti Meclisi Üyesi ve Mersin Milletvekili İsa Gök ise konuşmasında, referandumda halkın 'hayır' oyu vererek, hükümete 'dur' demesi gerektiğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...