‘Tarih Kadar Hayal, Rüya Kadar Gerçek’

Yazar İhsan Oktay Anar 25 Nisan Cumartesi günü Santralistanbul‘da 'Tarih Kadar Hayal, Rüya Kadar Gerçek’ sempozyumunda...

22.04.2009 - 15:31

‘Tarih Kadar Hayal, Rüya Kadar Gerçek’

2009 Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün sahibi yazar İhsan Oktay Anar için İstanbul Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü tarafından düzenlenecek sempozyum Bezmara topluluğunun dinletisiyle başlayacak. Sempozyumun açış konuşmalarını Murat Belge ve Ahmet İnam yapacak.

Sempozyumda Elif Şafak ve Gürsel Korat, İhsan Oktay Anar’ın edebiyatını  romancı gözüyle ele alırken Handan İnci, Alaattin Karaca, Asuman Kafaoğlu-Büke, Akın Tek, Berat Açıl, Selma Altıntaş, Ömer Türkeş ve Semih Gümüş ise Anar’ın yapıtlarını çeşitli yönleriyle değerlendirecekler.

Ersu Pekin, Temuçin Tüzecan ve Haluk Örs uzmanlık alanlarıyla bağlantılı olarak Suskunlar, Amat ve Kitab-ül Hiyel’i yorumlarken İlban Ertem, Puslu Kıtalar Atlası'nı çizgi roman olarak yeniden oluşturma çalışmalarını; Turgut Berkes, bu romanı İngilizceye çevirme sürecini; Zeynep Avcı, Efrâsiyâb’ın Hikâyeleri’ni oyunlaştırırken yaşadıklarını anlatacak. Anar’ın metinlerinin sinemaya uyarlanmasını tartışacak isimler, Ezel Akay, Mustafa Altıoklar ve Derviş Zaim.

Oturumlar sırasında ve oturum aralarında romanlardan yola çıkan bir meddah gösterisi, doğaçlama oyunlar, üç boyutlu animasyonlar ve video-art çalışmaları izlenebilecek.

Sergi alanında, beş roman kahramanının modelleri, Kitab-ül Hiyel’deki üç makinenin maketleri, Suskunlar’daki müzik aletleri ve Amat kalyonunun ve bazı roman kahramanlarının güzergâhlarını gösteren kolajlar, Metin Üstündağ küratörlüğünde günümüzün usta çizerleri tarafından tasarlanan yirmi beş roman karakterinin insan boyutundaki kopyaları yanında Anar'ın kendi çizimlerinden ve roman taslaklarından örnekler bulunacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...