Tarih yeniden canlanıyor!

Osmanlı Devleti'nin son dönemi ve Atatürk'ün yaşamına ait film arşivi restore edilecek. 600.000 metre film HD kalitesinde taranacak.

30.09.2010 - 15:48

Tarih yeniden canlanıyor!

Akşam gazetesinin haberine göre; Tarihi arşiv niteliğindeki film arşivi restore edilecek.

Mimar Sinan Üniversitesi, Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşları ve Osmanlı Devleti'nin son dönemlerine ait orijinal film arşivini koruyor. Toplam 600 bin metre uzunluğundaki film arşivi, güvenlik gerekçesi ile gizli bir odada saklanıyor. Filmlerin ana maddesi nitratlı gümüş olması nedeniyle patlama tehlikesine karşı özel odada belli sıcaklıkta muhafaza ediliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu özel arşivin restorasyonu için düğmeye bastı. Projenin duyurusunu Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda yapması planlanıyor.

Uzmanlar, nitrat (parlayıcı) tabanlı filmler üzerinde yapılacak çalışmanın titizliğine vurgu yapıyor. Filmlerin elden geçirilmesi sürecinde çalışma koşulları ise ayrı bir önem kazanıyor. Çünkü nitrat tabanlı filmlerin yanıcı özelliği bulunuyor. Sinema dünyasında nitrat tabanlı film restorasyonu, uzmanlık isteyen, zaman ve para gerektiren zorlu bir iş olarak tanımlanıyor. Bu konuda Türkiye'deki en önemli isim ise Prof. Dr. Sami Şekeroğlu. Türkiye'nin ilk sinema kulübünün, ilk film arşivinin, ilk sinema müzesinin, sinema alanındaki ilk bilim-sanat-kültür kurumu olan Sinema-TV Enstitüsü'nün kurucusu Prof. Dr. Şekeroğlu, Türkiye'de ilk kez sinema eğitimini başlatan akademisyen unvanına sahip. Şekeroğlu'nun yetiştirdiği akademisyenlerin filmlerin restore edilmesi konusundaki hazırlıkları ise sürüyor.

Nitrat tabanlı filmler özel işlemlerden geçirildikten sonra HD kalitesinde taranacak. Bu işlemler için yurtdışından özel cihazlar getirildi. Filmlerin fiziksel restorasyonu ve dokümantasyonu Mimar Sinan Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından gerçekleştirildi. Tüm işlemlerin tamamlanmasının ardından görüntüler araştırmacılar ve kamuoyunun bilgisine sunulacak.

ATATÜRK BELGELERİ DE VAR
Toplam 2311 makara film Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Mimar Sinan Üniversitesi'nin çabalarıyla gün yüzüne çıkacak. Görüntüler arasında Atatürk'ün bazı belgeleri, yurt gezileri, TBMM'de yaptığı açılış konuşmaları, resmi özel günlerde yaptığı konuşmalar, İsmet İnönü ile olan görüntüleri, yurtdışından gelen devlet adamlarının ziyaret görüntüleri bulunuyor. İngiltere'de Kral Edward ile İran Şahı Rıza Pehlevi'nin babasının Atatürk ile olan görüşmeleri de yine kamuoyuna sunulacak görüntüler arasında yer alıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...