‘Korkusuz Felix’ lakaplı Baumgartner, iki gün önce 39.045 metreden gerçekleştirdiği serbest atlayışla, en son teknolojiyi kullanarak bir insanın ne kadar zor şartlarda, ne denli zor bir iş başarabileceğini gösterdi. İnsanlık adına önemli bir çizginin aşıldığı tarihi başarıda, Felix saatte 1.342,8 km hıza ulaşarak ses duvarını deldi, balonla en yüksek mesafeye çıkan ve en yüksek mesafeden serbest atlayış gerçekleştiren insan oldu.

Felix’in serbest dalışı 4.20 dakika, iki ayağının üzerine inmesi ise 9.03 dakika sürdü. Hava kapsülündeki ve yerdeki birçok kameradan takip edilen atlayış, Felix’in üzerindeki kameralarla da saniye saniye görüntülendi. Tarihi atlayışın geneline ait kısa videoda, kask kamerasından çekilen görüntüler de mevcut:

Baumgartner’in kaskındaki kamera, 39 bin metre yükselikten atlamanın neye benzediğini gözler önüne serdi.

43 yaşındaki sporcu atlayışın ardından, “Kapsülden atlayışım mükemmeldi ancak daha sonra yavaşça dönmeye başladım. Sanırsam birkaç defa döndüm ve sonra hız kazanmaya başladım. Birkaç saniye için bayılabileceğimi düşündüm. Sonik bir patlama duymadım çünkü kendimi dengelemekle çok meşguldüm... Açıkçası beklediğimden çok daha zordu” dedi.

Felix Baumgartner'in uzay giysisi üzerinde, stratosferin -50'yi geçen soğuklarına dayanabilen beş, kaskında ise bir kamera bulunuyordu.