"Tarihi bir yanlışa imza atmayın"

Doğa Derneği, Hasankeyf’e sahip çıkan sanatçıların kandırıldığını söyleyen Başbakan Erdoğan’ın asıl yanlış bilgilendirilen kişi olduğu görüşünde...

20.10.2009 - 11:44

"Tarihi bir yanlışa imza atmayın"

Hasankeyf’e sahip çıkan sanatçıların kandırıldığını söyleyen Başbakan Erdoğan’ın asıl yanlış bilgilendirilen kişi olduğunu belirten Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, “Başbakan bir yandan demokratik açılımı savunuyor, diğer yandan Hasankeyf gibi bir dünya mirası hakkında tek başına tasarruffta bulunmak istiyor. Ilısu Barajı ile yan yana yürüyerek hem kamu vicdanı, hem de kendisi ile çelişiyor. Ilısu Barajı, baraj müteahhitlerine bırakılamayacak kadar önemli bir karardır ve bu nedenle Başbakan’ın toplumun diğer kesimleri ile buluşması zorunludur” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın,  ''Başarılı Türk Müteahhitlerine Ödül Töreni''ne katılarak yaptığı konuşmaya Hasankeyf Yok Olmasın kampanyasını yürüten Doğa Derneği’nden tepki geldi.

Doğa Derneği Başkanı Güven Eken tarafından yapılan açıklamada şunları söyledi: “Ilısu Barajı 60 yıl önce planlanmış bir proje. O zamandan bu zamana dünyada ve Türkiye’de çok şey değişti. Teknolojide, hukukta, turizmde ve demokrasi anlayışımızda sayısız yenilik yapıldı. Oysa, Dicle Vadisi ve Hasankeyf’in tamamını sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı, 60 yıl öncesinin köhneleşmiş değer ve düşünceleri temsil ediyor.

İşte bu nedenle, bilim insanları, sivil toplum kuruluşları, sanatçılar, hukukçular, bölge insanı ve ülkenin fikir önderleri de bu projenin karşısında. Tümü, Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin UNESCO Dünya Mirası ilan edilmesini talep ediyor. Vadinin UNESCO Dünya Mirası ilan edilerek dünya turizmine açılmasının terörle mücadele ve ekonomik kalkınma için çok daha akılcı bir alternatif olduğunu ifade ediyor.
Başbakan ise bir yandan demokratik açılımı savunuyor, diğer yandan hiç ayak basmadığı bir dünya mirası hakkında kimseyi dinlemeden ve bilimi dikkate almadan tek başına tasarruffta bulunmak istiyor. Ilısu Barajı ile yan yana yürüyerek hem kamu vicdanı, hem de kendisi ile çelişiyor. Söylem yeni, icraat eski.

Konu hakkında asıl yanlış bilgilendirilen kişi Başbakan’ın kendisidir. Tarihi bir yanlışa imza atmamak için Başbakan’ın Doğa Derneği gibi bu baraja bilimsel nedenlerle karşı çıkan kurum ve kişileri dinlemesi zorunludur. Çünkü Ilısu Barajı, baraj müteahhitlerine bırakılamayacak kadar önemli bir karardır. Başbakan, tarihin akışına yön verecek bu kararı verirken, sadece ülkesine değil, 15 bin yıllık insanlık tarihine karşı sorumludur.”


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...