2000 yılında Akdeniz'deki bir çete operasyonunda ele geçirilen tarihi İncil, Başkent’te gün yüzüne çıktı. Eserin, yüzlerce yıl önce aslı kaybolan İncil’in değiştirilmemiş ilk hali olabileceği iddia ediliyor.

8 yıldır Ankara Adliyesi'ndeki suç eşyaları emanet bölümünde tutulan el yazması kutsal kitap, incelenmek üzere getirildiği Etnoğrafya Müzesi'nde.

Müze envanterine alınarak kültür varlığı sayılan eserin, hangi döneme ait olduğu henüz bilinmiyor.

1500 yıllık olduğu ve 40 milyon dolarlık değer taşıyabileceği iddia edilen tarihi İncil üzerinde kimyasal testler yapılacak.

Anadolu Medeniyetler Müzesi Laboratuvarı'nda yapılacak incelemelerin yanı sıra; ODTÜ, İTÜ ve hatta Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan bile destek alınacak.

Yabancı uzmanlarla da işbirliğine gidilebileceğini belirten Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, Vatikan'a da açık kapı bırakıyor.

Katolik Kilisesi'nin merkezi olan Papalık'tan henüz resmi başvuru yok ama olması halinde Türkiye'de yapılacak incelemelere izin verileceği belirtiliyor.

İncelemeler sonunda eserin aslı kaybolan İncil'in değiştirilmemiş ilk hali olduğunun kanıtlanması durumunda, Türkiye'nin Hristiyanlık dünyasında çığır açabileceği konuşuluyor.