Tarihi kare 45 yıl sonra canlandı

Dünya'yı Ay'ın ufuk çizgisinde yükselirken gösteren tarihi fotoğraf, 45 yıl sonra simülasyon olarak canlandı.

Haberler 23.12.2013 - 09:57

Tarihi kare 45 yıl sonra canlandı

Apollo 8 görevindeki astronotlar tarafından 1968 yılında çekilen ve tarihe 'Earthrise' olarak geçen tarihi fotoğraf, NASA'nın mühendisleri tarafından videoya dönüştürüldü.

Ay'ın yörüngesinde görev yapan Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) uydusunun elde ettiği topografik verileri kullanan NASA, Earthrise'ı simülasyona çevirdi.

NASA, Instagram'dan yayınladığı video hakkında, "Yeni simülasyon astronotlarla beraber görsel bir yolculuğa çıkmanızı ve onların gördükleri manzaraya tanık olmanızı sağlıyor" açıklaması yapıldı.

Astronotlar Frank Borman, James Lovell ve William Anders'ın görev aldığı Apollo 8 görevine, Earthrise fotoğrafı damga vurmuştu. İnsanlı uzay aracıyla Ay'ın yörüngesinde tur atılan ilk görev olan Apollo 8'in astronotları, tarihi fotoğrafı Noel arifesinde çekmişti.

Frank Borman'ın, Dünya'nın yükselişini siyah-beyaz fotoğrafladıktan sonra, 70 mm renkli film alan William Anders, Ay'ın ukuk çizgisinde yükselen 'Mavi Bilye'yi çekti.

Earthrise 20'nci yüzyılın en önemli fotoğraflarından biri kabul edilirken, Time ve LIFE dergileri tarafından 'Dünya'yı değiştiren 100 fotoğraf' arasında gösterilmişti.

Sayfa Yükleniyor...