Tarihi yağmur yıktı vatandaş yaktı

Kırklareli'nde önceki gün yağışlardan dolayı ön duvarı yıkılan 130 yıllık tarihi binanın malzemeleri vatandaşlar tarafından çalındı.

Anadolu Ajansı 30.11.2010 - 01:30

Tarihi yağmur yıktı vatandaş yaktı

Karakaş Mahallesi Hasanpaşa Caddesinde Velih Kuzu'ya ait 1880 yılında inşa edilen ve daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığınca sivil mimarlık örneği olarak koruma altına alınan tarihi bina, vatandaşların kışlık yakacağı oldu.

Aralarında kadın ve çocukların yer aldığı 30 kadar vatandaş, tarihi binayı yıktı ve tahtaları toplayarak, at arabalarıyla evlerine taşıdı. Binanın yıkımı sırasında bazıları tehlike yaşayan vatandaşlar buna rağmen yıkıma devam etti.

Bu arada, Velih Kuzu'ya ait tarihi binanın yıkımı sırasında yan tarafta bulunan Saim Dikbaş'a ait tarihi binanın da yan duvarları yıkıldı. Yan duvarı yıkılan binanın içerisine giren bazı kişiler evin avizelerini söktü.

Tarihi binanın bulunduğu sokaktaki vatandaşlar ise defalarca emniyet güçlerini aramalarına rağmen olay yerine gelen olmadığını ileri sürdü.

Mahalle sakinlerinin ihbarı belediyeden olay yerine gönderilen kepçe ise yola devrilen kerpiçleri temizledi.

Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur, binanın Anıtlar Yüksek Kurulu denetiminde olduğunu belirterek, ''Yoğun yağmurdan dolayı çöküntü

yaşamış durumdaydı. Cumartesi günü akşamı çökmüştü. Tarihi eser kapsamında olduğu için oraya kesinlikle müdahale edemedik. Pazartesi sabahı oraya giderek, düzenlemiş olduğumuz raporu Kültür Müdürlüğüne sunduk. Ön cephedeki yıkıntıyı da kendi imkanlarımızla kaldırdık.

İhtiyaç sahibi bazı vatandaşlar tarafından tahtalar sökülerek, yapı çökmüş durumda. Biz Kırklareli Belediyesi olarak elimizden gelen her türlü şeyi yaptık. Bugünde zabıta görevlilerimiz vatandaşları olay yerinden uzaklaştırdı'' şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...