Tarihi Vaniköy Camii’nde çıkan yangın söndürüldü

Üsküdar'da tarihi Vaniköy Camii’nde çıkan yangın, söndürüldü. İstanbul Valiliği yangının çıkış sebebiyle ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı - DHA 15.11.2020 - 16:50

Tarihi Vaniköy Camii’nde çıkan yangın söndürüldü

Tarihi Vaniköy Camii’nde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Yangın, denizden de Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı ekiplerin desteğiyle kontrol altına alındı.

Ekiplerin yoğun uğraşının ardından söndürülen yangın nedeniyle tarihi camide büyük çapta hasar oluştu.

Yangının söndürülmesi için yoğun çaba harcayan ekipler soğutma çalışmalarını da tamamladı. İlk belirlemelere göre cami kullanılamaz hale geldi.

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bugün saat 13.30 sıralarında Üsküdar ilçemiz Kandilli Mahallesinde bulunan tarihi Vaniköy Camiinde henüz tespit edilemeyen bir nedenle yangın çıkmıştır. Olay yerine süratle karadan ve denizden yangın söndürme ekipleri sevk edilmiştir. Denizden (3) sahil güvenlik teknesi, karadan İBB (5) İtfaiye araç ve ekibiyle müdahale edilerek kontrol altına alınan yangını soğutma çalışmaları devam etmektedir. Ahşap kısımları yanan Vaniköy camiindeki yangının çıkış sebebiyle ilgili soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

YALILAR ARASINDA YER ALIYOR

Üsküdar Kandilli'de Vaniköy Caddesi'ndeki yalıların arasında yer alan cami, Vani Mehmet Efendi tarafından 1665'te yapıldı.

Sultan I. Mahmut zamanında da hünkar mahfili ilave edilen caminin tek minaresi ve şerefesi bulunuyor.

Cami, dikdörtgen planlı, duvarları kagir ve kırma yapılı bir özelliğe sahip.

YANGINDAN İLK GÖRÜNTÜLER

Sayfa Yükleniyor...