Diyarbakır Valiliği, BDP'nin 18 Mart'ta yapmak istediği Nevruz kutlanmasına izin vermedi.

İlişkili Haberler


Valiliğin ret kararı üzerine, BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve bazı milletvekilleri il binasında olağanüstü toplandı.

Toplantı sürerken habercilere açıklamalarda bulunan Demirtaş, iktidar partisinin, muhalefet partisinin kutlamalarını engellemesini kınadıklarını belirtti.

Demirtaş, şöyle dedi:

"Bu karar valiliğin kararı değil, AK Parti hükümeti ve İçişleri Bakanlığı'nın kararıdır. İktidar partisinin, muhalafet partisinin kutlamalarını engellemesini kınıyoruz. Halkın Nevruz'u ne zaman kutlayacağına, mitingini ne zaman yapacağına devlet karar vermez. AKP'nin paçası tutuşmuştur. Bu faşizan bir zihniyettir. AKP illaki Nevruz'un 21 Mart'ta kutlanmasını istiyorsa, 21 Mart'ı resmi tatil ilan ederdi. AK Parti hükümeti ve İçişleri Bakanlığı ile valiliklerin Nevruz'dan hiçbir şey anlamadığı belli oluyor. Halkın özgürlük yürüyüşü devam edecek. Nevruz 10 gün içindeki etkinliklere yayılacak. Tarih konusunda tartışmalarımız devam ediyor. Kararımız netleşince tekrar açıklama yapacağız."

ŞAHİN: 21 MART İÇİN İZİN VERİLECEK
Öte yandan Nevruz kutlamalarıyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin şöyle konuştu:

"Nevruz’un günü 21 Mart. Baharla ilgili bir kutlama. 21 Mart bu yıl çarşambaya geliyor. 21 Mart için yapılan başvurulara Valilikler izin vereceklerdir. Valiliklerimiz 21 Mart’ın istismarını önlemek bakımından yaptıkları değerlendirmelerle izin vermemişlerdir. İstanbul Emniyet Müdürümüz ve Valimiz görevinin başındadır. 81 ilin emniyet müdürü ve valisi görev başındadır.Bu yönde geliştirilen spekülasyonun hiçbir temeli yoktur. Gerekli açıklamalar hükümetimiz tarafından yapılmıştır. Türkçeden başka bir ifadeyle mi söyleyelim?"

VALİLİK: ERTELENMESİ UYGUN GÖRÜLMÜŞTÜR
Diyarbakır Valiliği ise, nevruzun gününde kutlanmasının anlamlı olacağına dikkat çekti.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, yaptığı yazılı açıklamada, Nevruzun tarihten gelen ve bulunduğumuz coğrafyada yaşayan toplulukların ortak kültür ve geleneğinin bir parçası ve baharın müjdeleyicisi olduğunu vurguladı. Nevruzun yeni bir baharın başlangıcı, bolluk ve bereketin sembolü olarak kabul edildiğini ve 21 Mart günü geçmişten günümüze kadar bir bayram havasında kutlandığını hatırlatan vali Toprak, şöyle dedi:

"Tüm dünya coğrafyasında olduğu gibi ülkemizde ve Diyarbakır’da da bayramın coşku ve neşe içerisinde kutlanmasının önem arz ettiğini hatırlatan Toprak, “Bu güzelliklerin, Nevruz bayramının kendi özel tarihi olan 21 Mart’ta kutlanması, her bir milli ve dini günün kendi tarihlerinde kutlandığı gibi, daha da anlamlı olacaktır.2012 yılında kutlanacak olan Nevruz bayramının başvuranların talebi olan 18 Mart tarihi yerine 21 Mart’ta yapılması ve bu tarihe ertelenmesi valiliğimizce uygun görülmüştür."