AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çelik, gazetecilerin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın tekke ve zaviyelerle ilgili açıklamasını sorması üzerine şunları söyledi:

"Devrim yasalarının hepsini aynı pakette görürseniz doğru olmaz. Tevhidi Tedrisat Kanunu ile Harf Devrimi'ni tutup da Şapka Devrimi ile eşdeğer bulursanız bu doğru olmaz. Bazı Kıyafetlerin Giyilmesine Dair Kanu'na göre ben de dahil hepimiz suç işliyoruz. Başımızda şapka yok. Hepimizin şapka takması gerekir. Paşa, Amca, Dayı, Bey gibi ünvanları kullanmak bile yasak. Bunun pratikte bir uygulaması yok. Mevlevilik, Bektaşilik bir tarikat. Kanunen yasak ama fiilen, pratikte serbest mi? Serbest. Bozdağ’ın işaret ettiği budur. Toplum bu çelişkileri düzeltmelidir."

Çelik, Başkanlık Sistemi ile ilgili soru üzerine, "Bugün yeni bir anayasa yapılıyor bu dönemde yeni bir sistem önermeyeceksiniz de ne zaman önereceksiniz? Hal yasası yapılırken mi? Başkanlık, yarı başkanlık, partili cumhurbaşkanlığı Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda bizim olmazsa olmazımız değil. Masadan kalkarız gibi iddiamız yok. Kabul edilmezse AK Parti ne yapacak? 330’un üzerinde milletvekili sayısı var mı? Esas irade millettir. Millet onaylarsa kabul edilir" diye konuştu.

'TETİK TÜRKİYE’DE OLACAK'
Çelik, Suriye sınırına füze savunma sistemi yerleştirilmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Çelik, ''Bu, NATO'nun Türkiye'ye ve NATO'nun kendisine sağlayacağı bir imkandır. Türkiye'nin kendi özellikle savunmasının da güçlenmesi, bu manada daha büyük bir özgüven içinde olması açısından da bu son derece önemlidir. Burada garipsenecek bir şey yok'' diye konuştu.

Balistik füzelerin ve balistik füzelere karşı savunma sistemlerinin pahalı olduğuna dikkati çeken Hüseyin Çelik, ''NATO üzerinden Türkiye'ye bir imkan sağlanmış olmasını çok önemli buluyoruz'' dedi.

AK Partili Çelik, ''Patriotların mülk sahibi yani sistemin sahibi NATO'dur. Tabii ki diğer ülkelerden bu konuda uzmanlar gelecek. Bu uzmanlar asker uzman da olabilir. Yurt dışından asker gelecek mi gelecek. Uzman insanlar gelecek ama 'bunun tetiği kimde olacak' diye sorarsanız tetiği bizde olacak. Bizim Genelkurmayımızda olacak. Tetik bizim askerimizde olacak'' ifadelerini kullandı.

Füze savunma sistemlerinin devreye girmesi için 10-15 saniye gibi kısa sürelerin söz konusu olduğuna dikkati çeken AK Parti Sözcüsü Çelik, şunları söyledi:

''10-15 saniye içinde karar verilmesi gerek. Size doğru bir füze atıldı veya bir uçak sınırınızı ihlal etti. Ondan daha hızlı bir şekilde, buradan ateşlediğiniz bir füzenin gidip onu vurması gerekiyor. Dolayısıyla tetik Türkiye'de olacak. Nerede olması gerektiği ise bir uzmanlık işidir. Stratejik açıdan, askeri açıdan hassasiyet gerektiren yerlerdir. Bunun kararını uzmanlar verecektir. Tabii ki TSK siyasi iradenin emrindedir ama işin teknik boyutu onlar tarafından kararlaştırılacaktır.''