Tarımda yeni bir yaklaşım

Toprağı işlemeden "ekim" sistemi Konya'da başarıyla uygulandı. Sonuçtan herkes memnun...

03.08.2009 - 11:37

Tarımda yeni bir yaklaşım

Anız yakanlar hem tarlaya, hem doğal yaşama hem de çevreye zarar veriyor. Her yıl tekrarlanan uyarılarda çoğu zaman dikkate alınmıyor. Yakma sebepleri ise tarlayı bir sonraki ekime hazırlamak. Bu durumdan yola çıkan Neşe Bilici Okutan, anıza direk ekim yöntemini denedi. Okutan şunları söylüyor: "Ben çok rahattım olacağından eminim. Ben uzun boylu biriyim, 1.70 civarında bakın benim yarımda nerdeyse bu umulmuyordu. Şu an bu seviyede olduğu için memnunum."

Toprak işlemesiz ekim sistemi dünya tarım ülkelerinde yaygın olarak uygulanıyor.

Konya Tarım İl MüdürüBu İbrahim Doster anlatıyor: "Teknik dünyada yeni değil. Yoğun ekim yapılan Amerika'da, Kanada'da, Arjantin'de, Avustralya'da kullanılan bir teknik ancak ülkemizde yeni yeni Trakya bölgesinden kullanılmaya başlandı. İç Anadolu Bölgesindede getirileri üzerinde çalışmalar devam ediyor."

Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibinerde ekimini bu sistemle yapan çiftçilerden.... Ataiyibiner şunları söylüyor:"Bu yıl itibariyle ben direk ekim yaptığım yerleri hiç sulamadan dekardan 600 kilogram buğday elde ettim ve şuandan biçimleri devam ediyor"

Ekimin yapıldığı tarlanın sahibi Bahriye Bilici ise ilk başlarda endişeli olduğunu ama sonra çok şaşırdığını böyle anlatıyor. "Burayı ekerlerken kızdım kıza ay kızım benim tarlamı boşa götürdünüz. Olmaz burda ekin kaldın dedim elimde dilimde kaldın dedim iki ay sonra geldim ki tarlada ekin böyle olmuş. Utandırdı beni. Allahın verdiğini kul vermez adama böylelikle çift parasından kurtuluyoruz. Tüm çiftçilerde böyle yapsın." diyor...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...