Tarkan fotoğraflarıyla National Geographic’te

Pop müziğin megastarı Tarkan’ın Kenya’da çektiği yaban hayatı fotoğrafları National Geographic Türkiye Kasım sayısında yayımlandı.

Haberler 28.10.2010 - 07:34

Tarkan fotoğraflarıyla National Geographic’te

Tarkan, fotoğraflarıyla National Geographic’te. Bir doğa aktivisti olan ve beş yıldır doğa fotoğrafları çeken ünlü sanatçının fotoğraflarına ilk kez Tarkan Tevetoğlu imzasıyla, derginin Foto Haber sayfalarında yer verildi.


National Geographic Channel’da Kasım ayında yayınlanacak “Büyük Göçler” belgeselini seslendirdirdikten sonra NG editör, programcı ve fotoğrafçılarıyla birlikte, belgeselin çekildiği bölgeye giden Tarkan, derginin Kasım sayısında kendisiyle yapılan röportajda “Afrika çocukluk hayalimdi” diyor ve ekliyor: “Çocukluğumu hayvan oyuncaklarıyla oynayarak geçirdim. Halının üzerinde onlarla küçük bir Afrika yaratıp, bir gün oraya gitme hayalleri kurardım. Yıllarca gitmeyi planladım ama hayatın yoğun temposu bunun gerçekleşmesini erteledi. National Geographic Büyük Göçler Projesi dahilinde Afrika’ya davet edilişim güzel bir sürpriz oldu. Dünyanın her yerinden gelen National Geographic editörleri, programcıları ve fotoğrafçılarıyla birlikte unutulmaz günler geçirdim” diyor.

Kenya seyahati ve fotoğraf tutkusuyla ilgili NG Türkiye’nin sorularını yanıtlayan Tarkan, Kenya’da hayal ettiğinden çok daha fazlasını bulduğunu söylüyor. “Hayvanları kendi habitatlarında özgür ve doğal halleriyle görmek büyüleyiciydi” diyen ünlü sanatçı, insan nüfusunun hızla artısşıyla birlikte bu hayvanların yaşam alanlarının gün geçtikçe daralıyor olmasından rahatsızlık duyduğunu belirtiyor.

Seyahati süresince sürekli fotoğraf çektiğini anlatan Tarkan, zaman zaman fotoğraf makinesini bırakıp anın tadını çıkarmayı da ihmal etmemiş. Kendisini bir çevreciden çok doğa aktivisti olarak tanımlayan Tarkan, “Ülkesini seven biri olarak tarihi ve kültürel alanlarımızın koruma altına alınması için de gayret içersindeyim” diyor.

Tarkan’ın Kenya’da en heyecan verici anı neydi, göç eden hayvanların karşılaştığı en büyük tehlikelerle ilgili anlattıkları ve fotoğrafla ilgili planlarını NG Türkiye Kasım sayısında okuyabilirsiniz.

National Geographic Türkiye Kasım sayısı'ndaki diğer başlıklar şöyle:

BÜYÜK GÖÇ
Nesilden nesile aktarılan, içgüdülerle düzenlenen, planlı ve destansı bir irade örneği. Yalnızca hayvan hareketleri olarak adlandırılabilecek bir olaydan çok daha büyük ve düzenli bir fenomen. Hareket halindeki yaban hayatının çeşitliliği, aşılması gereken zorlu koşullar ve hayret verici bir kesinlikle çizilen şaşmaz rotalarıyla hayvan göçleri hem gözlerimiz, hem de zihnimiz için görkemli bir şölen olmaya devam edebilir. Tabii, biz insanlar onların yoluna çıkmadığımız sürece...

HANLAR
Eski İstanbul’un ticari ve sosyal hayatının parçası olan Hanlar, geçmiş şehir tasvirinin son temsilcisi ustaları ve esnafıyla kendilerine biçilmek istenen yeni rolleri bekliyor. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında bu hanların çoğu köklü bir değişimin eşiğinde duruyor.

EĞRETİ BARIŞ
Sudan’ın güney ve kuzey kesimleri arasında yıllardır süren içsavaş son beş yıldır durulmuş gibi görünüyor. Fakat iki tarafı birbirinden koparan petrol sorunu ortada olduğu sürece bu sessizliğin kalıcı bir barışın işareti olup olmadığı konusunda şüpheler devam edecek. Yaraları ve umutlarıyla Sudan’ın çocuklarından yalnızca biri olan Logocho’nun hayatı ülkesinin kaderini de yansıtıyor.

MEZARDAN ÇIKAN AZTEKLER
Kutsal bir piramitte yapılan kazılar Aztek İmparatorluğu’nun kanlı ritüelleri hakkında ipuçları ortaya çıkardı. Arkeologlar Meksikalıların, ataları olarak kabul ettikleri Azteklere ait kraliyet sembolleri ve kurban bıçakları buldular. Fakat mezarın sahibi bu korkutucu imparatorun kim olduğu hâlâ bilinmiyor.

Büyük Göç Haritası ve Sarı Tatil ekleriyle birlikte bayiilerde.

Sayfa Yükleniyor...