Tartışılan 'Ertuğrul Gazi' büstü kaldırıldı, iki müdür görevden alındı (Diriliş Ertuğrul'daki Engin Altan Düzyatan'a benzetilmişti)

Ordu Büyükşehir Belediyesi, oyuncu Engin Altan Düzyatan’a benzerliği sosyal medyada tartışma konusu olan Ertuğrul Gazi büstünün kaldırıldığını duyurdu. Olayda ihmalleri görülen Kültür Daire Başkanı Zabit Yön ve Şube Müdürü Abdullah Özkan görevden alındı.

Haberler - İHA - DHA 08.06.2020 - 12:06

Tartışılan 'Ertuğrul Gazi' büstü kaldırıldı, iki müdür görevden alındı (Diriliş Ertuğrul'daki Engin Altan Düzyatan'a benzetilmişti)
Engin Altan Düzyatan'ın rol aldığı 'Diriliş Ertuğrul'dan bir sahne... Engin Altan Düzyatan'ın rol aldığı 'Diriliş Ertuğrul'dan bir sahne...

Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Türk Tarihinin Önemli Şahsiyetlerini Anma Projesi’ kapsamında Osmanlı ve Türk tarihine damga vuran lider ve sanatçıların büstleri yaptırıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Abdülhamit, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, Osman Bey, Alparslan, Oğuzhan, Metehan, Cengizhan, Atilla, Ertuğrul Gazi, Alaaddin Keykubat, Şeyh Şamil, Dede Korkut, Mimar Sinan, Yunus Emre, Timur, Ahmet Yesevi, Mehmet Akif Ersoy ve İbni Sina'nın yaptırılan büstleri 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na yerleştirdi.

Sanatçı Ömer Gençtürk imzalı büstler bronzdan, alt kaideleri ise bazalt taşından yapıldı.

Meydana yerleştirilen 20 büst içinde yer alan Ertuğrul Gazi büstünün dizisinde Ertuğrul Gazi'yi oynayan oyuncu ’a olan benzerliği sosyal medyada tartışma konusu oldu.

Belediye tarafından tartışılan büst kaldırarak, ilgililer hakkında idari soruşturma başlatıldı.

BÜST KALDIRILDI

Ordu Büyükşehir Belediyesi'nce yapılan yazılı açıklamada, "'Türk Tarihinin Önemli Şahsiyetlerini Anma Projesi' kapsamında yaptırdığımız büstlerden Ertuğrul Gazi büstünün, Diriliş Ertuğrul dizisinin başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan'a benzetilerek tasvir edilmesi bizleri de rahatsız etmiş ve aynı gün söz konusu büst kaldırılmıştır. Konu ile ilgili ihmali bulunan sorumlular hakkında gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Gösterilen hassasiyetten dolayı tüm kamuoyuna teşekkür ediyoruz” denildi.

İKİ MÜDÜR GÖREVDEN ALINDI

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde (OBB) büst olayından dolayı ihmalleri görülen Kültür Daire Başkanı Zabit Yön ve Şube Müdürü Abdullah Özkan görevden alındı.

Görevden alınan Zabit Yön’ün yerine atama yapılıncaya kadar geçici olarak Basın Daire Başkanı Ahmet Coşkun Çağlıyan, Abdullah Özkan’ın yerine Basın Şube Müdürü Cihat Albayrak vekalet edecek.

Sayfa Yükleniyor...