Tartışılan sistemde söz velilerde

Zorunlu temel eğitim kademeli olarak 12 yıla çıkaran yeni sistem için geri sayım başladı. Sistem 2012-2013 eğitim-öğretim yılında uygulanacak ancak tartışmalar hala devam ediyor. Siz de bu yıl uygulanacak yeni sistemle ile ilgili görüşlerinizi yazın...

Haberler 28.08.2012 - 09:26

Tartışılan sistemde söz velilerde

2012-2013 eğitim-öğretim yılında yeni bir dönem resmen başlıyor.

6287 sayılı yeni eğitim yasası ile zorunlu temel eğitim kademeli olarak 12 yıla çıkarılıyor. Kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen modele göre altı yaşından gün alan her çocuk ay farkına bakılmaksızın okula alınıyor. Yapılan düzenleme ile okula başlama yaşı için alt limit 60 ay, üst limit ise 72 ay olarak belirlendi.

Okula başlama yaşı için alt limitin 60 ay olarak belirlenmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Çocuklarını zorunlu olmasına rağmen 60 ayını dolduran çocuklarını okula göndermek istemeyen ailelerden "zihnen ve bedenen gelişmemiştir" raporu isteniyor.

4+4+4 modeliyle birlikte ilköğretim; 4 yıl zorunlu ilkokul ile 4 yıl zorunlu ve farklı programlar arasında tercihe imkan veren ortaokullar ile İmam-Hatip ortaokullarından oluşuyor.

Ortaokullar ile İmam-Hatip ortaokullarında; lise eğitimini destekleyecek şekilde öğrencilerin yetenek, gelişim ve tercihlerine göre seçmeli dersler olacak.

Ortaokul ve liselerde, Kur'an-ı Kerim ve Hz. Muhammed’in hayatı, isteğe bağlı, seçmeli ders olarak okutulacak.

Yeni sistemle birlikte öğrencilerin özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde ikili öğretim yapmak zorunda kalacağı ve okula sabah karanlığında gitmek ya da eve akşam karanlığında dönmek zorunda kalacakları da bir diğer tartışma konusu.

Siz de okulların açılmasına çok az bir süre kala tartışmalara neden olan 4+4+4 modeli hakkındaki görüşlerinizi yazın…

Sayfa Yükleniyor...