Tartışmalı maddede değişiklik

Hükümet, Meclis'te görüşmeleri devam eden çözüm paketinin tartışmalı 4. maddesinde değişikliğe gitti. Kabul edilen önergeyle, hukuki sorumsuzluk getirilen kişiler tanımlandı.

09.07.2014 - 20:04

Çözüm süreciyle ilgili 6 maddelik yeni düzenlemenin Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri devam ediyor.

AK Parti önergesiyle, tasarının en çok tartışılan 4. maddesinde değişikliğe gidildi.

Tasarının 4. maddesi, kanun kapsamında verilen görevlerin, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca ivedilikle yerine getirileceği ve görevleri yerine getiren kişilerin hukuki, idari veya cezai sorumluluğunun olmamasını öngörüyordu.

Maddeye tepki gösteren muhalefet, 'hukuki sorumsuzluk' getirilen kişilerin tanımlanmasını istedi.

Hükümet de verdiği önerge ile maddeyi değiştirdi ve yasal korumanı altında olacak süreç aktörlerinin tanımını yaptı.

Buna göre, terörün sona erdirilmesi için siyasi, hukuki, sosyoekonomik, psikolojik, kültür, insan hakları, güvenlik ve silahsızlandırma alanlarında görev yapanlar, yurtiçindeki ve yurtdışındaki kişi, kurum ve kuruluşlarla görüşme yasal koruma altında olacak.

Ayrıca, silah bırakan örgüt mensuplarının eve dönüşleri ile sosyal yaşama katılım uyumlarının temini için gerekli görevleri yapanlar da hukuki sorumsuzluk alanı altına alındı.

Tasarı hakkında Genel Kurul'a bilgi veren Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da çözüm sürecinde bundan sonra atılacak adımlar konusunda sinyal verdi.

Atalay, "Benim tespitim şu anda hem TCK hem de TMK var. Yani TCK'nın şu anda kaldırılmasında fazla bir kayıp olmuyor ama şu anda onu düşünmüyoruz. Çözüm sürecinin aldığı mesafe içinde düşünülebilecek bir konudur değerlendiriyorum.

Atalay hükümetin gündeminde "genel af" olmadığını da sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...