Taş atan çocuk örgüt üyesi sayılmayacak

AK Parti, terörle mücadele kanunu ile ilgili tasarıyla ilgili önemli bir önerge vermeye hazırlanıyor. Buna göre 18 yaş altındaki çocuklar örgüt üyeliğinden ceza almayacak. Tasarı şu an Meclis'te görüşülüyor.

NTV Haber 20.07.2010 - 18:13

Taş atan çocuklarla ilgili düzenleme, Doğu ve Güneydoğu'daki eylemlere karışan 18 yaşın altındakilerin çocuk mahkemelerinde yargılanmasını öngörüyor.

AK Parti'nin Genel Kurul'daki görüşmeler sırasında toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nda bir değişiklik için önerge vereceği öğrenildi.

Önergeyle, yasada 18 yaş altındaki çocukların terör örgütü üyeliğinden ceza almaması yönünde değişiklik yapılması teklif edilecek.

TBMM Genel Kurulu'nda, Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamında yargılan çocuklarla ilgili tasarının görüşülmesine başlandı.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut yönetiminde çalışmalarını sürdüren Genel Kurul'da, gündeme ilişkin konuların ardından kanun tasarı ve teklifleri üzerindeki görüşmelere geçildi. Gündemin ön sırasında yer alan ve daha önce görüşmelerine başlanan Gelir Vergisi Kanunu ile bazı düzenlemelerde değişiklik öngören tasarıda komisyon yerine oturmadı.

Daha sonra, kamuoyunda ''taş atan çocuklarla ilgili düzenleme'' olarak bilinen, TMK kapsamında yargılanan çocuklara ilişkin tasarı üzerindeki görüşmelere geçildi. İki bölüm halinde temel kanun olarak görüşülecek tasarı ikisi geçici, 14 maddeden oluşuyor.

Tasarı, TMK kapsamında yargılanan çocuklarla ilgili TMK ve bazı kanunlarda değişiklik öngörüyor. Buna göre, toplantı ve gösteri yürüyüşü sırasında işledikleri propaganda suçundan mahkum olan çocuklar cezalarını cezaevinde değil, çocuklara özgü güvenlik önlemleri çerçevesinde çekecek.

İhtara ve zor kullanmaya rağmen toplantı ve gösteri yürüyüşünde dağılmayanlara 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Böylece yargılama asliye ceza mahkemelerinde yapılabilecek. Mevcut düzenlemede bu ceza 1,5 yıldan 3 yıla kadar uygulanıyordu. Tasarı, TMK kapsamında suçlanan 15 yaşından büyük çocukların da çocuk mahkemesinde yargılanmasını öngörüyor.

Genel Kurul'da, Adalet Bakanı Sadullah Ergin tasarı hakkında bilgi veriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...