Taş ocağı ile başları dertte

Geçim kaynağı zeytincilik olan Germiyan Köyü'nün yıllardır çözemediği bir sorunu var, köye 300 metre mesafede bulunan taş ocağı..

NTV Haber 08.04.2011 - 10:45

Taş ocağı ve bunlara karşı çıkanlar... Bir örnek de İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı Germiyan Köyü'nden... Köylülerin başı 28 yıldır faaliyette olan taş ocağıyla dertte.. Daha önce İdare Mahkemesi kararıyla faaliyeti durdurulan firma, yeni ÇED raporu ve ruhsatı aldı... Köylüler bu kez de ruhsatın iptali için dava açtı... Germiyan Köyü, Çeşme'ye 20 km uzaklıkta... Geçim kaynağı zeytincilik olan Germiyan Köyü'nün yıllardır çözemediği bir sorunu var, köye 300 metre mesafede bulunan taş ocağı..

Çevre  ve gürültü kirliliğini önlemek için mahkemeye başvuran köylüler ocağın ruhsatını iptal ettirdi.Ancak firma taş kırıcıların kafalarını örterek Çevre ve Orman Bakanlığından yeni bir ÇED olumlu raporu ve ruhsatı aldı.

Avukat Şehrazat Mercan: "Tam köylü rahat nefes aldı derken tam 1 yıl 3 ay sonra ocağa yeni bir ÇED olumlu raporu verildi. Gerekçeside şu Bakanlık demiş ki onlara toz çıkarmayın kırıcıların kafalarını saçlarla kaplamışlar yeni bir ÇED dosyası yapıp yeni bir ÇED olumlu kararı alıp ruhsat aldılar." diyor...

Köylüler şimdi de ruhsatın iptali için dava açtı..

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...