Taş ocaklarına çıplak protesto

Manisa’dan Abdal Musa Şenlikleri’ne katılmak için Antalya'ya gelen bir grup Tekke Köyü yakınlarında yapılan taş ocaklarını protesto etti. Üstlerini çıkararak eylem yapan köylüler kirlendi dedikleri valilik önünü deterjanla yıkadı.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.12.2010 - 18:09

Taş ocaklarına çıplak protesto

Bergama köylüleriyle yaptıkları eylemlerle adını duyuran Oktay Konyar'ın da aralarında olduğu, Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Kabazlı köyünden gelen bir grup köylü, Antalya Valiliği önünü deterjanlı suyla yıkayarak, Antalya'nın Elmalı ilçesi Tekke köyü yakınlarında yapılan taş ocaklarını protesto etti.

Antalya'nın Elmalı ilçesine bağlı Tekke köyünde düzenlenen Abdal Musa Şenlikleri'ne katılmak üzere Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Kabazlı köyünden yola çıkan köylüler, şenlikler öncesinde bir midibüsle Antalya Valiliği önüne geldi. Burada midibüsten inen köylülerden erkekler, üzerlerindeki giysileri çıkardı. Köylüler, kadınlarla birlikte kovalara doldurdukları deterjanlı su ve çalı süpürgeleriyle Antalya Valiliği'nin girişini yıkadı. Valilik girişine, üzerinde, ''Abdal Musa onurdur onurumuza dokunma'' yazılı pankart asmak isteyen köylüleri, güvenlik görevlileri engelledi. Tek sıra halinde Antalya sokaklarını süpürerek Cumhuriyet Meydanı'na çıkan köylüler, burada da bir süre meydanı deterjanlı sularla temizlediler. Manisalı köylülerin yaptığı eylem, Antalyalı vatandaşlar tarafından da ilgiyle izlendi.

Bergama köylüleriyle yaptıkları eylemlerle adını duyuran Oktay Konyar, gazetecilere yaptığı açıklamada, 'de farklı etnik köken ve dinlerden gelen yurttaşların devletten gereken desteği gördüğünü, devletin onları incitmemek için özen gösterdiğini savundu. Farklı kökenlerden gelen yurttaşların yaşadıkları yerin 1-2 kilometre yakınlarında taş ocağı olmadığını, onları incitecek yapılar bulunmadığını öne süren Konyar, ''Abdal Musa, Alevi Bektaşi kültüründe önemli bir yerdir. Buralara izinler verilmekte ve patlatmalar yapılmaktadır. Bu kültür saygı görmeli'' dedi.

Antalya'da taş ocakları için 2 bin ruhsat verildiğini ve bunların şaibeli olduğunu da öne süren Oktay Konyar, şöyle devam etti:

''Bunlar rant ilişkisiyle alınan ruhsatlardır. Özellikle Elmalı'da Abdal Musa'nın olduğu yerde taş ocağı açılması mümkün olmayan paftalar var. Ruhsatı veren Valilik. Valilik kirlenmiş, ruhsat makamı burası. Buranın temizlenmesi gerekiyordu, vatandaş temizledi. Eğer bundan bir şey anlamadılarsa, bir daha geleceğiz ve valiliği dezenfekte edeceğiz.''

Tekke Köyü Abdal Musa Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ali Eriş de taş ocaklarını engellemek için ilgili makamlara dilekçeler verdiklerini, buranın yüzyıllardır ziyaretgah olarak kullanıldığını anlattı. Taş ocaklarının ziyaretçileri rahatsız edeceğini söylediklerini belirten Eriş, başvurularından şu ana kadar yanıt alamadıklarını kaydetti.

Eylemin ardından Manisa'dan geldikleri midibüsü bıraktıkları yerde bulamayan köylüler, Antalya Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi amirlerinden yardım istedi. Belden yukarıları çıplak olduğu için üşüdüklerini belirten köylülerin isteği üzerine midibüs, tramvay yolundan Cumhuriyet Meydanı'na getirildi.

Köylüler daha sonra geldikleri midibüse binerek, Tekke köyündeki şenlik alanına gitmek üzere yola çıktı.

Sayfa Yükleniyor...