Önümüzdeki 4 yıl boyunca Kaliforniya kıyılarında ve Hawaii açıklarında tatbikatlar gerçekleştirecek olan ABD ordusuna çevreciler tepki gösteriyor.

Hayvan hakları koruyucularının iddialarına göe, söz konusu tatbikatların gerçekleşmesi durumunda bölgede yaşayan yüzlerce yunus ve balinayı hayatını kaybedecek.

Hayvanların doğal yaşam alanını olumsuz yönde etkileneceği iddiasıyla tatbikata karşı çıkan çevreciler, gemilerin sonar sistemlerinin yunus ve balinalarda ölümcül zarara sebep olacağını öne sürüyor.

İddialar üzerine konuyla ilgili ABD Donanması adına açıklama yapan Kenneth Hess, rakamların çarpıtıldığını ve söz konusu tatbikatlar yüzünden hayvanların olumsuz yönde etkilendiğine dair somut bir kanıt bulunmadığını iddia etti.

Hayvan hakları kuruluşlarının iddiasına göre, tatbikatlar yüzünden binlerce hayvan kalıcı hasar görecek ve milyonlarcası geçici olarak çeşitli sakatlıklar ile karşı karşıya kalacak.

Söz konusu tatbikatları durdurmaya çalışan hayvan hakları savunucuları, şu an için isteklerini kabul ettirebilmiş değil. Amerika Birleşik Devletleri Yüce Mahkemesi'nin (Supreme Court of the United States) 2008’de aldığı karar uyarınca Donanma bu tarz tatbikatları hayvanlara zarar verse bile gerçekleştirebiliyor.