İngiliz sigorta şirketi “Legal & Genera” son zamanlarda oldukça ilgi gören Facebook ya da Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde açıkça belirten “durum” bilgilerinin kötü amaçlarla kullanılabileceği uyarısında bulundu.

Şirketin 2092 Facebook ve Twitter gibi internet siteleri kullanıcısı üzerinde yaptığı araştırma sonucuna göre, kullanıcıların yüzde 38'i tatil planlarını ya da hafta sonunda evde olmayacakları bilgisini bu sitelerde paylaşıyor.

Böylece hırsızlar sitede “Tatile gidiyorum, bir hafta yokum” gibi bilgileri paylaşanların evlerinin boş olduğunu öğrenip bu evlere yapacakları soygunları rahatlıkla planlayabiliyor.

YABANCILARDAN GELEN ARKADAŞLIK DAVETLERİ
‘Legal & Genera'nın araştırması ayrıca Facebook kullanıcıların yüzde 13'ünün, Twitter kullanıcılarının da yüzde 92'sinin bu siteler üzerinden yabancılardan gelen “arkadaşlık ya da iletişim” davetlerini kabul ettiğini ortaya koyuyor.

Yapılan araştırmaya göre, 16-24 yaş arası sosyal paylaşım sitesi kullanıcılarının yüzde 64'ü site aracılığıyla tatil planlarını çekinmeden paylaşıyor. Erkek kullanıcıların yüzde 13'ü cep telefonu numaraları da dahil kişisel bilgilerini bu sitelerde rahatlıkla paylaşırken kadınların yüzde 7'si de bunda bir sakınca görmüyor. Araştırmaya katılan erkelerin yüzde 9'u, kadınların da yüzde 4'ü ev adreslerini bu sitelerde açıkça yayınlıyor.

Araştırmanın hazırlanmasına katkı sağlayan ve eski bir hırsız olan Michael Fraser, düşüncesizce paylaşılan bu bilgilerin hırsızlar için soyacakları evi belirlemede yardımcı olabildiğini belirtiyor.

Fraser ayrıca internet ortamında paylaşılan fotoğraflarda, kullanıcıların evlerini gösteren ya da yeni bir elektronik alet, mücevher ya da pahalı bir ürün aldıklarını belirten yazıların da hırsızlar için cezbedici olduğunu kaydediyor. Fraser, bu durumu “hırsızlar için elektronik-alışveriş dönemi” olarak tanımlıyor.