Tavuktaki antibiyotiğe dikkat

Hayvanlarda kullanılan antibiyotiğin erken kesim nedeniyle et ve yumurtada kalıntıya neden olduğu açıklandı. Bu da insan sağlığını tehdit ediyor.

21.03.2009 - 08:41

Tavuktaki antibiyotiğe dikkat

SAMSUN - Kanatlı hayvan sektöründe kullanılan antibiyotiklerin hayvanların ilacı vücutlarından atması beklenmeden kesime sevk edilmesiyle et ve yumurtalarda kalıntıya neden olduğu bildirildi.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Çelik,  çiftlik hayvanı yetiştiriciliğinde, antibiyotiklerin, hastalıkların yileştirilmesi ve önlenmesi, gelişmenin hızlandırılması, verimin ve yemden yararlanmanın artırılması gibi amaçlarla yoğun olarak kullanıldığını kaydetti.

Satış amaçlı üretilen kanatlıların yüzde 80'inin yaşamlarının belli döneminde veya tamamında antibakteriyel ilaçlara maruz kaldığının tahmin edildiğini ifade eden Çelik, hayvanlarda ilaç kullanımı söz konusu olduğu sürece bunlardan sağlanan gıdalarda ilaç kalıntısı bulunmasının ve değişik düzeyde tüketiciye geçmesinin kaçınılmaz bir olgu olduğunu vurguladı.

Etlik piliç yetiştiriciliğinde uygulanan yoğun beslenme programları ile hayvanlarda kısa sürede hızlı bir ağırlık artışının amaçlandığını belirten Prof. Dr. Çelik, kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde gelişmeyi hızlandırıcı yem katkı maddeleri arasında da antibiyotiklerin önemli bir rolü olduğunu kaydetti.

Çelik, antibiyotiklerin aşırı ve uygun olmayan kullanımları ile bu maddelere karşı dirençli bakterilerin gelişmesi sonucu AB tarafından antibiyotik kökenli büyütme faktörlerinin kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde kullanılmasının 1998 ve 1999 yıllarında geniş ölçüde yasaklandığını anımsatan Çelik, son yıllarda araştırmacıların antibiyotiklere alternatif olabilecek doğal ve gelişmeyi hızlandırıcı madde arayışına giriştiğine işaret etti.

Hayvanlara öngörülen dozdan fazla antibiyotik verilmesi ve bu hayvanların ilacı vücutlarından atması beklenmeden kesime sevk edilmesinin, antibiyotik kalıntısı olan etin veya yumurtanın insanlar tarafından tüketilmesi ile antibiyotiklere karşı dirençli patojen bakterilerin gelişmesine yol açtığını söyleyen Çelik, ''bu nedenle insanlarda çoğu kez antibiyotik tedavisine yanıt alınamıyor. Bu durum daha çok antibiyotik kullanımına yol açıyor. Bu da hem toplum sağlığını, hem de ülke ekonomisini olumsuz etkiliyor'' dedi.

Prof. Dr. Çelik, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Ankara ve İzmir İl Kontrol Laboratuvarları ile Etlik, Bornova ve Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitülerinin kalıntı izlemede yetkili kılındığını da belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...