DSP'de Genel Merkez yönetimi tarafından, İstanbul seçimlerinde CHP adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekledikleri gerekçesiyle yüksek disiplin kuruluna sevk edilen; Rahşan Ecevit’e de yakınlıkları ile bilinen 5 isim arasında yer alan Tayfun İçli, başkanlık için adaylığını açıkladı ve 'hodri meydan' dedi.

İlişkili Haberler


İçli, "İsterdim ki, seçim sonuçlarının ardından parti meclisini toplayarak bir değerlendirme yapılsın. Yapılan ise, başkanlık kurulu toplantısının ardından, bırakın istifa etmeyi bizlerin 'tuzak kurmak ve ihanetle' suçlanması oldu. Yıllarca beraber çalıştığım arkadaşların bunu söylemesi beni çok üzdü. Ben de ‘Hodri meydan kurultay da hesaplaşalım’ diyorum. Genel Başkanlık için adayım’ dedi.

İçli, "Sayın Ahmet Tan’ın İstanbul’a giderek Kemal Kıılıçdaroğlu’nu desteklemesinin ardından gelişen süreci değerlendirdiler ve özellikle benden kurtulmak istediler diye düşünüyorum. Benim doğal haklarım engellenmek isteniyor. İhanet ve tuzak iftirası var.

Ben Mustafa Sarıgül’ün partiye katılma sürecinde ‘Sarıgün DSP’ye değil, DSP Sarıgül’e katılmıştır’ dedim. Daha önce MHP’den aday olan, AKP’den adaylık için istekli olan Ahmet Vefik Alp’in aday gösterilmesine tepki koymuştum. Ankara’da Murat Karayalçın’a karşı aday çıkartılmamasının da yanlış olduğunu dile getirmiştim.

Ama anlaşılan o ki, kendilerinde kusur aramak yerine bizi suçluyorlar. Yazılı açıklamada da rahmetli Ecevit’in ismi geçiyor. Sayın Ecevit, 1987 seçimlerinde 8 küsur oy aldığı zaman, ‘halkım bana gereken güveni gösterrmemiştir’ diyerek istifa eden bir genel başkandır. Ben bunu kendilerinden de beklerdim" şeklinde konuştu.

HODRİ MEYDAN!
DSP Genel Merkezi’nin aldığı kararın, parti başkanlığına adaylığı ile ilgili olup olmadığı konusunda da İçli, “Haksızlık etmek istememem ama ismim zaten genel başkanlık için konuşuluyordu. Rahmetli Ecevit de bana bu teklifi yapmış ancak kabul etmemiştim. Bunun hesap yeri kurultaydır. Hodri meydan” derken, yeni bir parti kurma iddialarıyla ilgili olarak da şöyle konuştu:

“Ben bu partinin her kadamesinde görev yaptım. Bülent Ecevit’in yardımcılığını yaptım. Burası kimsenin malı değil; benim yuvam. Biz mücadele edeceğiz ve partililer buna karar verecek.