TBMM Başkanlığı için başvuru 30 Temmuz'da

MeclisBaşkanlığı için adaylık başvurusu, 30 Temmuz Perşembe günü başlayacak.

Anadolu Ajansı 27.07.2009 - 11:29

TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın 2 yıllık görev süresinin 9 Ağustosta dolacak olması nedeniyle Meclis, tatilini yarıda keserek 4 Ağustosta toplanacak.

TBMM Başkanı adaylığı için başvurular, 30 Temmuz Perşembe gününden 3 Ağustos Pazartesi saat 24.00'e kadar Başkanlık Divanına yapılacak.

Meclis Başkanı seçiminin birinci ve ikinci turları 4 Ağustos Salı günü, başkanın ilk iki turda seçilmemesi halinde üçüncü ve dördüncü turlar ise 5 Ağustos Çarşamba günkü birleşimde gerçekleştirilecek.

Genel Kurulun 4 ve 5 Ağustostaki birleşimlerinde, TBMM Başkanı seçiminin tamamlanmasının ardından Başkanlık Divanının diğer üyelerinin seçimi de yapılacak. Genel Kurul, bu seçimlerin bitimine kadar çalışacak.

TBMM Başkanı seçimi gizli oyla yapılacak. Başkan seçilebilmek için ilk iki turda üye tam sayısının üçte ikisinin oyu (367), üçüncü turda ise salt çoğunluk (276) aranacak.

Üçüncü turda seçilebilmek için salt çoğunluk sağlanamazsa, bu turda en çok oyu alan 2 aday dördüncü turda yarışacak. Dördüncü turda en fazla oy alan aday, başkan seçilmiş olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...