TBMM'de 'Türkmen' tartışması

TBMM Genel Kurulu, MHP'li Şefik Çirkin ile AK Partili vekillerin tartışmasına sahne oldu. Tartışmanın nedeni ise hükümetin Suriye politikası ve ülkede yaşayan Türkmen nüfusa etkileriydi.

22.04.2014 - 20:36

TBMM'de 'Türkmen' tartışması

TBMM Genel Kurulu'nda, CHP'nin, Suriye'de Sarin gazı kullanımında Türkiye'nin rolüyle ilgili iddialar hakkındaki Genel Görüşme Önergesi'nin görüşülmesini içeren grup önerisi kabul edilmedi.

Görüşmeler sırasında MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin ile AK Partili vekiller arasında 'Türkmen' tartışması yaşandı.

Hükümetin Suriye polisikasını eleştiren Çirkin,"Mısır'daki Esma'ya ağlayan göz, Türkmen'in Esma'sına gelince niye kuruyor demesine, AK Parti'li bazı milletvekilleri tepki gösterdi.

Arka sıralarda oturan AK Parti'li bazı milletvekilleri laf atarken, AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ise "Türkmenler için teşekkür ediyordunuz" diye bağırdı.

Çirkin, Çavuşoğlu'na, "Türkmenler niye bağırıyor? Siz onlar için ne yaptınız Türkmenleri ortada bıraktınız" diye karşılık verdi.

Tartışma, Çirkin'in konuşma süresinin bitmesinden sonra da devam etti. "Ne diyorsun sen" diyen Çirkin'in AK Parti sıralarında Çavuşoğlu'nun yanına gitmek istemesine, araya giren milletvekilleri engel oldu.

Başkanvekili Sadık Yakut, tartışmanın sürmesi üzerine birleşime ara verdi.

Aranın ardından CHP'nin grup önerisi kabul edilmedi. Öte yandan, Genel Kurul'da bazı uluslararası sözleşmelerin onaylanmasını içeren iki yasa tasarısı gündemin ön sıralarına çekildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...