TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, TCDD çalışanlarının eylemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Karaman, makinistlerin eylemi nedeniyle taşınamayan yolcuların otobüslerle taşındığını, otobüslerin kuruma bir günlük maliyetinin 100 bin TL'yi bulduğunu, tazminat davası açarak bunu eylem yapanlardan tahsil edeceklerini söyledi.

25 Kasımda pek çok alanda yapılan eylemlerin demir yollarında sıkıntıya neden olduğunu hatırlatan Karaman, eyleme katılan 16 personelin ''çalışan sinyali kapatarak tren trafiğini engellemek'', ''trenlerin önüne yatarak hareketini engellemek'', ''çalışmak isteyen personeli trenden zorla indirmek'' ve ''treni yolda terk etmek'' gerekçeleriyle görevlerinden geçici olarak açığa alındıklarını ve haklarında hukuki sürecin de başlatıldığını hatırlattı.

Karaman, son eylemlerde 30 kurum çalışanın daha benzer gerekçelerle açığa alındığını kaydederek, gar müdürlüklerinin de ''kamu görevlisinin görevini yapmasına engel olunduğu'' gerekçesiyle bazı çalışanlar hakkında savcılıklara suç duyusunda bulunduklarını bildirdi.

Çalışanların özlük haklarına ilişkin eleştirilerin hatırlatılması üzerine Genel Müdür Süleyman Karaman, kendisinin, TCDD'de en çok maaş alanlar sıralamasında 50. sırada yer aldığını belirterek, ''Eyleme çoğunlukla makinistler katıldı. Makinistler 5 bin TL'ye kadar maaş alıyor. Ortalama maaşları ise 2 bin TL'' diye konuştu.

Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk ise TCDD'nin 2009 başlangıç yatırımlarının gerçekleşme oranının yüzde 99 olduğunu, bu yılki 1 milyar 350 milyon TL'lik ödenek miktarının 1,5 milyara çıkarıldığını, 2010 yılında 2 milyar 550 milyona yükseltilen bu ödeneğin sonraki dönemde artırılacağını bildirdi.

Öte yandan İranlı yetkililer, İstanbul-Tahran seferlerinde herhangi bir aksama yaşanıp yaşanmayacağı konusunda Genel Müdür Karaman'dan bilgi aldı. Eylemlerin akşam saatlerinde sona erdirilmesi nedeniyle bu seferler normal seyrinde gerçekleştiriliyor.