Tecavüz mağduru kadınlar Jolie'yi reddetti

Angelina Jolie'nin Bosna'da çektiği filme tepki gösteren savaş kurbanı olan Tecavüz Mağduru Kadınlar Derneği üyeleri, jolie ile görüşmeyi de reddetti.

30.11.2010 - 19:12

Tecavüz mağduru kadınlar Jolie'yi reddetti

Bosna'daki savaş yıllarında (1992-1995) geçen bir aşk hikayesini konu alan film çeken Oscar ödüllü Amerikalı oyuncu Angelina Jolie'nin, filme tepki gösteren Tecavüz Mağduru Kadınlar Derneği üyeleriyle Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de görüşmek istediği, ancak bu teklifin savaş kurbanı kadınlarca kabul edilmediği öğrenildi.


Jolie'nin filminin senaryosuna tepki gösteren, kurduğu dernekle 25 bine yakın tecavüz kurbanı kadının ifadesini toplayarak Lahey'deki savaş suçları mahkemesine gönderen Tecavüze Uğramış Savaş Mağduru Kadınlar Derneği Başkanı Bakira Haseçiç, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Untitled Love Story'' (Adsız Bir Aşk Hikayesi) filmin çekimlerini geçen hafta tamamlayan Oscar ödüllü Ameikalı oyuncu Angelina Jolie'ye kırgın olduklarını açıkladı.

Angelina Jolie'nin ''iyi niyet elçisi'' olduğu BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Bosna-Hersek yetkililerine mektup gönderdiklerini ifade eden Haseçiç, mektupta filmin senaryosunda geçtiği iddia edilen ''Boşnak kadının tecavüzcüsüne aşık olmasının'' kendilerini çok incittiğine yer verdiklerini kaydetti.

Bakira Haseçiç, Angelina Jolie'nin kendilerini Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye davet ettiğini ve orada görüşmek istediğini ifade ederek, ''Ama biz bu teklifi kabul etmedik. Kendisiyle ancak burada, soykırımın yapıldığı Bosna'da görüşmemiz anlamlı olurdu'' dedi.

Budapeşte'deki bir film stüdyosunda 29 Eylülde çekimlerine başlanan ve Jolie'nin ilk yönetmenlik denemesi olan, yaklaşık 12,5 milyon avroya mal olan filmde, Bosna-Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan'dan çok sayıda ünlü oyuncu rol aldı. Filmin Bosna-Hersek'teki çekimleriyle ilgili 17 Ekimde Saraybosna'ya gelen Jolie'nin asistanları, filmin sahnelerinin figüranlarla olan kısımlarını, dört gün boyunca Saraybosna ve Vareş kentlerinde çekti.

Filmin Bosna-Hersek'teki çekim izni, Tecavüze Uğramış Savaş Mağduru Kadınlar Derneği Başkanı Bakira Haseçiç'in şikayeti üzerine iptal edilmiş, ancak eksik evrakın tamamlanması ve filmde Boşnak kadınlara hakaret tespit edilmemesi üzerine tekrar izin verilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...