14 yaşındaki çocuğa tecavüz eden sanığa iyi hal indirimi

Diyarbakır’da iki yıl önce 14 yaşındaki bir çocuğa tecavüz eden 22 yaşındaki sanığa duruşmadaki saygın tutumu nedeniyle indirim uygulanarak 11 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

DHA 11.04.2015 - 11:33 | Son Güncelleme : 04.11.2015 - 11:37

14 yaşındaki çocuğa tecavüz eden sanığa iyi hal indirimi

Diyarbakır’da 2013 yılında 14 yaşındaki Z.B’yi gezmeye götüren Y.T., burada çocuğun kafasına kaşla vurarak bayılmasına yol açtı. Y.T., daha sonra Z.B’ye cinsel istismarda bulundu.

Z.B’nin hamile olduğunun ortaya çıkması üzerine ailesi, Y.T.’den şikayetçi oldu.

Dünyaya gelen çocuk için zanlıdan doku örnekleri alındı. DNA karşılaştırmasında ana-baba-çocuk ilişkisi bakımından örneklerin uyumlu olduğu saptandı.

Açılan davada Y.T.'nin “Beden ve ruh sağlığını bozacak şekilde cebir kullanarak çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “Çocuğa karşı cinsel amaçla kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından 43.5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Olaydan 10 gün sonra düğünün olduğunu belirten Y.T., Z.B.’ye tecavüz etmediğini savundu.

Kararını açıklayan mahkeme sanık Y.T.'yi önce “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “Cinsel amaçlı kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından 14 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Sanığın duruşmadaki saygın tutumunu dikkate alan mahkeme indirim yaparak Y.T.'nin 11 yıl 8 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

Gerekçeli kararını açıklayan mahkeme heyet raporuna göre mağdurenin ruh sağlığı bozulmadığı için ceza oranını artıran kanun maddesinin uygulanmadığını belirtti.

“TUTUKLAMAKTAN KAÇINDILAR”

Kararı temyiz ettiklerini dile getiren Halime Sanli şöyle konuştu:

"Yeni kanunda bunun cezasının 16 yıldan az olamayacağı açıkça belirtilmesine rağmen mahkeme suç tarihi itibari ile eski cezayı uyguladı. Eski yasada bile verilecek cezanın 12 yıldan az olamayacağına hükmedilmiş. Devamında cezada artırım yapılması öngörülmesine rağmen bunu da uygulamadılar.

Baştan beri cinsel saldırıyı kabul etmeyen sanık hakkında iyi hal indirimi uygulandı. Bu zaten hukuksuzluk. Sanık yargılamada herhangi bir pişmanlık göstermemesine, ilişkiye girdiğinin reddeden bir tutum sergilemesine ve raporlar tamamen sanığın aleyhine olmasına rağmen indirim yapıldı.

Taş attığı iddiasıyla çocuklara tutuklama kararı verip cezaevine koyan yargı, 14 yaşındaki kızı döverek hamile bırakan adamı tutuklamaktan ısrarla kaçındı.”

Sayfa Yükleniyor...