Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), sağlık hizmetlerinin köylere kadar ulaştırılması amacıyla başlatılan proje kapsamında, 19 aile sağlığı merkezi ve 15 eczane için bu ay ihale yapacak.

İdare ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle inşa edilen aile sağlığı merkezleri ile doktor ve ilaç, köylere kadar götürülecek.

Sağlık Bakanlığı ile imzaladığı protokol kapsamında bugüne kadar 91 sağlık ocağı ve 199 hastane projesini uygulamaya geçiren TOKİ, sağlık hizmetlerinin köylere kadar ulaştırılması amacıyla başlatılan 'Aile Sağlık Merkezi ve Eczane Projeleri'nin inşaatlarına da hız verdi.

Bir yılda 43 Aile Sağlık Merkezi (ASM) ve 29 eczanenin ihalesi gerçekleştirilerek, inşaatlarına başlandı.

'KÜÇÜK BİR HASTANE'
Donanımlarıyla küçük bir hastaneyi andıran ASM'lerin büyük çoğunluğu eczanelerle birlikte inşa edildi.

Hizmet verecek hekim sayısına göre 3 kategoriye ayrılan aile sağlığı merkezleri, 2, 3 veya 6 hekim için tasarlandı. Merkezler 275, 295 ve 590 metrekare büyüklüğünde; tek katlı ve iki katlı inşa ediliyor.

Eczaneler de 75 metrekare olarak yapılıyor. ASM ve eczaneler, prefabrik malzemelerden ve hafif çelik konstrüksiyonla inşa ediliyor.

ASM'lerde aile planlaması odası, aşı odası, acil müdahale odası, laboratuvar, poliklinik ve arşiv odası bulunacak. Isı yalıtımı için dış cephesine mantolama yapılacak aile sağlığı merkezleri, kaloriferli sistemle ısıtılacak. Merkezlerde, jeneratör de yer alacak.

11 İLDE İHALE
TOKİ, 19 aile sağlığı merkezi ile 15 eczane için, 11-13 Aralık arasında 11 ilde ihale gerçekleştirecek.

İhaleler, altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatlarını da kapsayacak.