'Tehditle inanmadığımız bir şeyi kabul etmeyiz'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermeni iddialarını içeren tasarının ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi tarafından kabul edilmesine ilişkin, ''Türkiye, tehditle baskıyla hiçbir zaman inanmadığı bir şeyi kabul etmez'' dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.03.2010 - 21:37

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Akademi Ödülleri'' törenine katılmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ermeni iddialarını içeren tasarının ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi tarafından kabul edilmesine ilişkin soru üzerine Cumhurbaşkanı Gül, dün de bu konuda açıklamada bulunduğunu hatırlatarak, bu kararın Türk milletin nezdinde hiçbir itibarı olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

''Üzücü olan şey şudur; ABD gibi büyük bir ülkenin kongresinde siyasetçiler nasıl oy kullanıyor? Bulundukları bölgedeki diasporanın 3-5 oyunu almak için müttefikleri olan bir ülke aleyhinde oy kullanacak kadar vizyon sahibi olmayan siyasetçilerle karşı karşıyayız. Tabii, aleyhinde oy kullananlara sorsanız, bahsi geçen olayla ilgili üç dakika konuşamazlar size. Nerede oldu, nasıl oldu, ne yapıldı, oldu mu? Bunu sadece dediğim gibi 3-5 oy için yapıyorlar. Ama bu şöyle kaygı verici; dünyaya yön verme iddiasına olan bir ülkenin siyasetçileri eğer böyle davranıyorsa, bütün dünya olaylarının içeresinden bu ülke nasıl çıkar, ona bakmak gerekir. Şu bir gerçektir; Türkiye tehditle, baskıyla hiçbir zaman inanmadığı bir şeyi kabul etmez. O bakımdan bu karar aslında Türkiye'nin bölgedeki barışçı çabalarını, istikrar için uğraşlarını, Kafkaslar'da büyük bir işbirliği alanı çizilsin, sorunlar çözülsün diye uğraşlarını takdir etmeme ve buna aslında balta vurmaktan başka bir şey değildir.''

Bunun politikaları nasıl etkileyeceğinin sorulması üzerine de Cumhurbaşkanı Gül, ''Bunların hepsini görürsünüz'' dedi.

PKK’YA KARŞI AB’NİN HAREKETE GEÇMESİNİ TAKDİRLE KARŞILIYORUM
Bir gazetecinin, Belçika'da terör örgütü PKK'ya yönelik dünkü geniş çaplı operasyonla ilgili sorusu üzerine de Cumhurbaşkanı Gül, şunları kaydetti:

''Terörle mücadele aslında bütün ülkelerin sorumluluğu altındadır. Bu mücadelede uluslararası işbirliği, dayanışma daima önemlidir. Avrupa'daki demokrasi ve özgürlük havasını her zaman terör örgütleri istismar etmiştir. AB ve NATO listesinde terör örgütü olarak geçen bir örgüte karşı nihayet AB'nin harekete geçmesini takdirle karşılıyorum.''

Sayfa Yükleniyor...