NTV

'Tehditle ürkmeyiz'

Türkiye

Darbe komisyonuna söylediği 'Bir gün gelir birileri de sizi sorgular' sözleriyle hükümete mesaj veren eski Cumhurbaşkanı Demirel'e yanıt Başbakan'dan geldi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in AK Parti'ye yönelik sözlerine yanıt verdi.

Demirel, darbeleri araştırmak için kurulan TBMM komisyonuyla yaptığı görüşmede 28 Şubat'taki 'post modern' darbeyi savunmuş ve şöyle konuşmuştu: "Birileri de gelir bir gün 28 Şubat'ı sorgulayanları sorgular."

Demirel'in bu sözlerine yanıt bugün Başbakan Erdoğan'dan geldi. Erdoğan, tehdit olarak kabul ettiği Demirel'e "Yazık yazık bu ülkede bir şeyler oluyor. Ama bazıları çıkıp yapanın yanına kar kalmayacak diyor" sözleriyle seslendi.

Milletin artık bu sözlere kulak asmadığını dile getiren Erdoğan, "Sizler bu tür tehditlerle bu adımları atanları ürkütemezsiniz. Biz kefenimizle yola çıktık" dedi.

Erdoğan, Türkiye'de çeteler ve mafyatik örgütlenmeler döneminin kapandığını, milli iradeye kast edenlerin ürediği bataklığın kapatıldığını belirterek, ''Darbelerden medet uman, darbelerden rant devşirmeye çalışan siyasetçilerin umutları bugün artık kırılmıştır. Darbelerden çıkar devşirmek isteyen ekonomi çevrelerinin hevesleri artık kursaklarında kalmıştır. Darbe paranoyası üzerinden korku salmak isteyenlerin de artık beklentileri kursaklarında kalmıştır. Bugün milli iradeye sahip çıkan, milli iradeyi namusu, şerefi onuru bilen bir iktidar iş başında. Bugün milli iradeye kol kanat gelen, milli iradeyi kanıyla canıyla savunan bir millet var'' dedi.

Başbakan Erdoğan, muhalefet partilerini ise ''Bugün CHP de MHP de BDP de temsil ettikleri kitleleri korkutarak onlara sanal tehditler göstererek, siyaseti istismar üzerinden yürüterek en fazla değişimi ertelerler, başka bir şey yapamazlar. Değişime direnmek, değişimi geciktirir ama değişimi engelleyemez. Bizim değişimden anladığımız ileri demokrasidir'' sözleriyle eleştirdi.