Çok küçük de olsa Dünya’ya çarpma ihtimali bulunan Apophis göktaşının rotasını ve özelliklerini daha doğru tespit edebilmek için hazırlanan projeye ‘kriz’ çarptı.

Bugüne kadar yapılan ölçümlere göre 2036’da Dünya’nın yakınından geçecek olan Apophis, ABD’nin Porto Riko’daki Arecibo Gözlemevi’nin takibinde. Gözlemevi Ocak 2013’te Apophis’e air radar ölçümlerine hazırlanıyor. Bu ölçümler eksiksiz şekilde tamamlanabilirse, en az yüzde 95 kesinlikle göktaşının Dünya’ya çarpma ihtimali hesaplanmış olacak.

Ancak gözlemevinin bu görevi yerine getirebilmesi için ABD hükümetinin getirdiği bütçe kesintilerinden kurtulması gerekiyor. Gözlemevi yöneticisi Dr. Michael Nolan, bütçenin 2-3 milyon dolar artırılmaması veya bu kadarlık ek ödenek bulunamaması halinde 2011-2013 arasında yapılacak Apophis gözlem ve ölçümlerinin hiç birinin gerçekleşemeyeceğini söyledi.

Göktaşının sağa sola sapmalarının teleskopla izlenebileceğini söyleyen Dr. Nolan, ancak tüm diğer Dünyaya Yakın Nesneler (Near Earth Objects - Neos) gibi Apophis’in uzaklığının ancak radar ölçümleriyle kesinleştirilebileceğini belirtti.

Nolan’a göre de dünyada bu işi yapabilecek tek gözlemevi Arecibo. Gözlemevinin yıllık bütçesi yılda 12 milyon dolar.

Göktaşı ‘99942 Apophis’, çarpma ihtimali son derece düşük de olsa bugüne kadar tespit edilebilen en ‘tehlikeli’ uzay cismi. Amerikan uzay ajansı NASA, geçen yıl göktaşının 13 Nisan 2036’da Dünya’ya çarpma ihtimal hesaplarını düzelterek 45 binde birden, 250 binde bire indirmişti.

Çapı 300 metre olan göktaşına ilişkin ilk hesaplar, Dünya’ya 2029’da yüzde 2.7 gibi olasılıkla çarpacağı yönündeydi.

Son hesaplamalara göreyse Apophis Dünya’nın 29, 470 km uzağından geçecek. Bu mesafe, bazı bölgelerden çıplak gözle görülebilecek kadar yakın.