Demirtaş: Kenan Evren'in cenaze törenine katılmayacağız

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Kenan Evren için yapılan cenaze törenine "Tek bir HDP'linin bile katılmayacağını" söyledi.

Anadolu Ajansı 10.05.2015 - 19:53

Demirtaş: Kenan Evren'in cenaze törenine katılmayacağız

 HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hayatını kaybeden 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in cenazesine katılmayacaklarını söyledi.

Demirtaş, Başakşehir Bayramtepe Meydanı'nda partisince düzenlenen mitingde halka seslendi.

Kenan Evren için resmi tören yapılacağını hatırlatan Demirtaş,  "Resmi tören yapacaklarmış. Kim katılacak izleyelim hep beraber. Biz tek bir HDP'li ne resmi törene, ne de cenazesine katılmayacak. Bu kadar anneye acı çektirmiş, işkenceleriyle idamlarıyla yüz binlerce anneye acı çektirmiş birinin cenazesine tek bir HDP'li katılmaz, katılamaz. Bu kadar annenin acısına haksızlık olur" diye konuştu.

"BİZSİZ BU ÜLKENİN TADI TUZU OLMAZ"

Baraj tartışmalarına da değinen HDP Eş Genel Başkanı, "Bizi baraj altında bırakarak Türkiye'ye ne kazandıracaklar" ifadesini kullandı.

Demirtaş, HDP'nin bu ülkenin gerçeği olduğunu belirterek, "Bizsiz bu ülkenin tadı tuzu olur mu? HDP olmadan ülkenin rengi soluk kalır. Bırakın HDP'yi diğer partilerin tamamının parlamentoya girmesi lazım. Her partinin seçmeni kıymetlidir. HDP parlamentoya giremezse kim kazanmış olacak " dedi.

Demirtaş, ülkenin gerçek sahibinin halk olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
"Yüreği yanık anneler, 40 yıllık çatışma ve savaş ortamında evladını yitirmiş olanlar, asker, gerilla, polis anaları barışı en çok siz hak ediyorsunuz. Yüreği barış hasretiyle yanıp tutuşan anneler, sizler bu ülkede en fazla özgürlüğü, kardeşliği hak ediyorsunuz. Söz veriyoruz size çözüm sürecinden vazgeçmeyeceğiz. Bu ülkenin dağlarında kurşun sesi değil, kuşların sesi olana kadar barış yolundan ayrılmayacağız."
Demirtaş, halk için yapılan iyi ve hayırlı her şeyin arkasında olduklarını belirterek, HDP'nin artık ülkenin gidişatını değiştirecek bir noktaya geldiğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...