'Tek dil, tek devlet ve tek vatan'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, TBMM'deki demokratik açılım konuşmasında, yine hükümeti hedef alması ve geçmişte yaptığı konuşmalar ekseninde bir yol izlemesi bekleniyor.

NTV Haber 12.11.2009 - 23:20

'Tek dil, tek devlet ve tek vatan'

TBMM'deki demokratik açılım oturumuna, dün parti genel merkezinde hazırlanan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve kurmayları, konuşma metnine son halini verdikler.


Bahçeli'nin bir saatlik konuşmasındaki mesajların, daha önce yazılı ve sözlü olarak dile getirdiği ifadelerden oluşması bekleniyor.

Bahçeli, demokratik açılım sürecinin başından beri taşeronluk projesi oldığunu, ABD ve Avrupa merkezli hazırlandığını dile getiriyordu. Meclis'teki konuşmada da bu mesajların verilmesi, MHP'nin kırmızı çizgilerinden ve milletin ayrışmasından bahsedilmesi bekleniyor.

Bahçeli'nin 'tek dil, te devlet ve tek vatan' vurgu yapması ve çok daha sert mesajlardan kaçınması öngörülüyor.

DTP'yi hedef almaktan çok hükümetle kozlarını paylaşma taktiği güden Bahçeli'nin tutumunda bir değişiklik beklenmiyor.

DTP'DE GÜVERCİNLER AĞIR BASACAK
Öte yandan DTP'de de, dün gece itibariyle konuşma metni üzerindeki çalışmalarda son aşamaya gelinirken ve Ahmet Türk günü evinde geçirdi.

Bir diğer eşbaşkan Emine Ayna ile Türk'ün konuşma metni üzerinde çalışma yaptıkları kaydedilirken, Genel Kurul'da parti sözcülerini farklı bir dil kullanması ve PKK ile liderinden söz etmemesi bekleniyor.

Açılım projesinin Kürt sorunu ayağından bahsedilmesi ve ifadelerin dikkatle seçilmesi üzerinde durulduğu kaydediliyor. DTP'nin mesajlarında güvercin kanadın ağır basması da beklentiler dahilinde.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...