‘Tek göğüslü nü’ Louvre’da sergilenecek

Meme kanserine yakalanan İngiliz öğretmenin nü tablosu, Rembrandt’ın aynı hastalık yüzünden öldüğü tahmin edilen metresinin resminin yanında sergilenecek.

13.01.2009 - 14:41

‘Tek göğüslü nü’ Louvre’da sergilenecek

Güney Kore’de engelliler için eğitim veren 59 yaşındaki Evelyn Satterlee beş yıl boyunca meme kanseriyle mücadele etti. 1991 yılında yakalandığı hastalıkla mücadele, uzun kemoterapi seanslarını ve bir memesinin alınmasını zorunlu kıldı. Evelyn, hastalıktan tamamen kurtulduktan sonra, hayatın her şeye rağmen devam ettiğini göstermek için, ressam arkadaşı Heath Rosselli’ye nü resmini yaptırdı. İşte bu resim önümüzdeki ay Louvre Müzesi’nde, The Anatomy Lesson of Dr. Tulp Print (Dr. Tulp Print’in Anatomi Dersi) adlı tablosuyla tanınan Hollandalı ressam Rembrandt Harmenszoon van Rijn’in eserlerinin yanında sergilenecek.

O GÜZEL VE TAM BİR KADIN
Resmi yapan sanatçı Heath Rosselli, resmi yapmaktaki ilk amaçlarının mastektomi (meme kanseri tedavisinde memenin alınması) hakkındaki önyargıları kırmak olduğunu söylüyor ve ekliyor:

“İnsanlar bunu biçimsizlik ve eksiklikle özdeşleştiriyor. Resimde bunun hiç de çirkin bir şey olmadığını göstermek istedim. Evelyn’in hala güzel ve ‘tam’ bir kadın olduğunu göstermek istedim. O, hayat dolu, mutlu bir ailesi var ve sağlıklı.”

İLGİNÇ BENZERLİK
Evelyn’in portresi, Rembrandt’ın ünlü Bathsheba adlı tablosunun yanında sergilenecek. Bu eserde Rembrandt’ta modellik eden metresi Hendrickje Stoffels’in, göğüs kanseri nedeniyle öldüğü düşünülüyor.

Sanat eleştirmenleri Lourve’da ilk kez böylesine radikal bir değişikliğin yapıldığını belirtiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...