PAMEKS Tekstil Fabrikası'nda çalışan Fikriye Özentürk, Bircan Karataş, Nebahat Salkım, Altun Yüksek, Özlem Ünal, Nuriye Can ve bir arkadaşları, sabah erken saatlerde işlerine yetişmek için servis aracına bindiler. 10 işçiyi taşıyan araç, Halkalı Eski Dereboyu Caddesin'de sele kapıldı.

Ön koltukta oturan 3 kişi şanslıydı ve araç sulara kapılır kapılmaz yan kapıyı açıp kurtuldular. Ancak arkada oturan 7 kadın işçi, kapıyı açamayınca camları kırma çalıştılar ama başaramadılar. Araç sürüklendi ve 7 kadın boğularak can verdi.

Fikriye Özentürk'ün yoğun bakımdaki tedavisi sürüyor.

Geride sinir krizi geçiren yakınları ve yük taşımacılığında kullanılan, penceresi, havalandırması olmayan panelvan tipi minibüsün, servis standartlarına uymadan nasıl hizmet verdiği sorusu kaldı.

STANDARTLARA UYMAYAN SERVİS ARACI!
Gün boyu İstanbul’daki sellerle ilgili açıklamalarda bulunan Vali Muammer Güler’e de 7 kadın soruldu: "Servis içindeki 7 kişi boğularak mı hayatını kaybetti?"

'Maalesef' diyen Güler’in yanıtı, 'standartla uymayan araç' tanımlamasını destekler nitelikteydi:

"Minibüs fabrikanın hemen önündeymiş. Bir anda iki taraftan gelen su, minibüs seviyesini aşarak sıkıntı yarattı. Öndekiler kapıyı açarak kurtulmuş ama arkadakilerin maalesef böyle bir şansı olmamış. Çünkü minibüsün yandan kapıları ve pencereleri yok. Sadece arka tarafta tek bir kapı var. Onu da suyun basıncıyla açmayı başaramamışlar. Oradaki sıkıntı, servis aracı standardına uymayan bir araçla bu kadar insanın taşınmasından kaynaklanan bir büyük ihmaldir. Yoksa o bölgede çok sayıda araç var. Hiç bir vatandaşımız böyle bir sonuçla karşılaşmadı."'

7 kadının aracın içinde öldüklerini söyleyen Güler, "O sırada da kapıların açılmaya çalışıldığı, o bölgede bulundukları görülüyor. Belki son anda bir kısmı kendilerini kurtarmaya çalıştılar ama rahatlıkla çıkamadıkları kesin. Oradaki ifadede suların 2 metreye yakın bir yüksekliğe çıktığı söyleniyor ama hiç olmazsa insanlar kendilerini suya bile atarak, bir yere tutunarak bir çaba gösterebilirlerdi, çok acı tabii ki'' şeklinde konuştu.

YÜRÜYEREK GİDECEKTİ!
Zaman gazetesinde olay ve işçilerle iglili şu ayrıntılar yer aldı:

Altun Yüksek: 16 yıldır Pameks'te çalışan 44 yaşındaki Yüksel, işyerine yürüyerek gitmek istedi. Arkadaşlarını taşıyan servisle karşılaşınca da dayanamadı ve araca bindi ve... Ağabeyi Emin Yüksek, kardeşinin emekliliğine 5 ay kaldığını, işten ayrılmak istediğini ancak tazminatını alamadığı için çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Hatice Karadeniz: Evi, işyerine yürüme mesafesi ile 15 dakika uzaklıkta olmasına rağmen yağış sebebiyle servise binmeyi tercih etti... Sel sularının araca hücum ettiği anda damadı Erdal Tutan'ı (31) arayarak yardım çağrısında bulundu ancak...

Bircan Karadaş: O da yağıştan kaçarak servi aracına sığındı. Aile bütçesine katkı için fabrikada çalışan genç kızın arkadaşları, 20 yaşındaki Bircan'ın sadece akşamları yorgun olduğu için servis kullandığını ifade etti...

Sel 7 kadını yuttu