Tekel eyleminde yine arbede

Ankara’da eylem yapan Tekel işçileri bugün de polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Dağılmak istemeyen işçiler sendika yöneticilerine de izin vermedi. Tek-Gıda İş Genel Başkanı iş merkezine sığınmak zorunda kaldı.

02.04.2010 - 10:55

Ankara’da eylem yapan Tekel işçileri bugün de polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Dağılmak istemeyen işçiler sendika yöneticilerine de izin vermedi. Tek-Gıda İş Genel Başkanı Mustafa Türkel bir iş merkezine sığınmak zorunda kaldı.


Geceden itibaren Sakarya Caddesi civarındaki kahvehanelerde bekleyen Tekel işçisileri, Sakarya Caddesi'nde toplanarak, Türk-İş'e yürümek istedi.

Caddeye çıkan yolları kapatan çevik kuvvet ekipleriyle işçiler arasında arbede yaşandı. Arbedenin büyümesi üzerine çevik kuvvet ekipleri, işçilere biber gazıyla müdahale etti. Biber gazından etkilenen işçiler, daha sonra Sakarya Caddesi'nden çıkarıldı.

Tekel işçileri daha sonra Mithatpaşa Caddesi'nin Sakarya Caddesi girişinde bir araya geldi. Türk-İş Genel Merkezi önünde açıklama yapmak isteyen grup, polisin müdahale etmesinin ardından grup oturma eylemi başlattı.

Tek-Gıda İş Genel Başkanı Mustafa Türkel ve Türk-İş yöneticileri eyleme destek verme amacıyla Tekel işçilerinin yanına geldi.

İşçiler, polisin barikatı açmasının ardından Türk-İş'in de bulunduğu Bayındır Sokak'a kadar slogan atarak yürüdü.

TÜRKEL: DÖNMEMEK ÜZERE GELECEĞİZ
Burada bir açıklama yapan Tek-Gıda İş Genel Başkanı Türkel, 2 Mayısta Ankara'ya gelip iki bin kişi ile iki gün kalma yönündeki kararlarını konfederasyonlarla görüşüp 1 Mayıs ve 26 Mayıs eylemleri nedeniyle uygulamama kararı aldıklarını, bunun yerine bölgesel eylemler gerçekleştireceklerini söyledi.

Yargının verdiği karar ve gösterdikleri mücadeleyle ''4/c'nin mezara gömüldüğünü'' ifade eden Türkel, 26 Mayısta gerçekleştirilecek ''hayatı durdurma'' eylemine bütün güçleriyle katılacaklarını ifade etti.

Türkel, Ağustos ayına kadar gerekli düzenlemenin yapılmaması, yargı sürecinin sonuçlanmaması halinde Ağustos başında işçilerin, eşleriyle, çocuklarıyla dönmemek üzere Ankara'ya geleceklerini kaydetti.

İŞ MERKEZİNE SIĞINDILAR
Türkel ve diğer sendika yöneticileri, açıklamanın ardından işçilerden dağılmalarını istedi.

Ancak bazı gruplar buna karşı çıkarak oturma eylemine devam etti. Sendika yöneticilerinin de bırakmayan grupta arbede yaşandı.

Türkel, kalabalık arasından çıkamaması üzerine bir iş merkezine alınarak polis tarafından korundu.

Polis, dağılmak istemeyen ve oturma eylemi yapan işçilere biber gazıyla müdahale etti. Bazı işçiler gözaltına alındı.

Gazdan birçok işçi ile çevredeki esnaf ve gazeteciler de etkilendi.

15 KİŞİ GÖZALTINDA
Müdahalenin ardından ardından ara sokaklara kaçan eylemciler zaman zaman polise taş attı.

Olaylar sırasında, eylemcilerden 15'i gözaltına alınarak ifadeleri alınmak üzere Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Olayların sona ermesinin ardından, yaya trafiğine kapatılan Sakarya Caddesi'ne açılan sokaklardaki polis barikatları kaldırılarak yayaların girişlerine izin verildi.

Bölgede, güvenlik önlemlerinin bir süre daha devam edeceği belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...