Tekel işçileri ile polis arasında arbede

Hayatını kaybeden Tekel işçisi Hamdullah Uysal'ın cenazesini almak için Adli Tıp Kurumuna giden bir grup işçi, Türk-İş Genel Merkezi'ne dönüşlerinde Mithatpaşa Caddesi'ni bir süre trafiğe kapattı.

Anadolu Ajansı 25.02.2010 - 18:38

Tekel işçileri ile polis arasında arbede

Trafik kazasında hayatını kaybeden Tekel işçisi Hamdullah Uysal'ın cenazesini almak için bir grup işçi, sabah saatlerinde Adli Tıp Kurumu’na gitti. Türk-İş Genel Merkezi'nde, ölen işçi için tören düzenlenmesinin planlandığının belirtilmesi üzerine de diğer işçiler Bayındır Sokak'taki bekleyişlerini sürdürdü.

Adli Tıp Kurumu’ndaki arkadaşlarıyla görüşen işçiler, cenazenin Türk-İş Genel Merkezi önüne gönderilmesine izin verilmediğini öğrenince tepki gösterdi. Hükümet karşıtı sloganlar atan gruba seslenen Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mecit Amaç, Uysal'ın cenazesinin akrabaları gelmeden Adli Tıp Kurumu’ndan alınamayacağını bu nedenle de Türk-İş Genel Merkezi'ne getirilemediğini söyledi. Bekleyişlerini bir süre daha sürdüren işçiler Adli Tıp Kurumu’na gitmek istedi. İşçilerin Mithatpaşa Caddesi'ne çıkışları polis tarafından engellendi. Polis barikatı önünde bir süre bekleyen işçiler arasında zaman zaman kısa süreli tartışmalar yaşandı. Daha sonra Mecit Amaç'ın gruptakileri ikna etmesi üzerine işçiler tekrar Türk-İş Genel Merkezi önüne geldi.

Bu sırada, sabah saatlerinde Adli Tıp Kurumu’na giden işçiler Uysal'ın cenazesinin memleketine gönderilmesi üzerine Türk-İş Genel Merkezi'ne dönüşlerinde Mithatpaşa Caddesi'ni trafiğe kapattı. Polisle işçiler arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Mithatpaşa Caddesi'nde Uysal için saygı duruşunda bulunan işçiler bir süre slogan atarak oturma eylemi yaptı. ''Cenazemizle helalleşmemize bile izin vermediler'' diyerek tepkilerini dile getiren işçiler, daha sonra yolu tekrar trafiğe açarak Türk-İş Genel Merkezi önüne geldi. Gösteri sırasında bir kadın işçi fenalaştı.

Öte yandan, Tekel işçilerine eylemlerinin 73'üncü gününde destek ziyaretleri devam etti. Bazı CHP milletvekillerinin eşleri Tekel işçilerini ziyaret ederek börek ikram etti.

Bazı Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM) oyuncuları da Tekel işçilerine destek ziyaretinde bulundu.

Hayatını kaybeden Hamdullah Uysal'ın kaldığı Amasya çadırındaki işçiler de gün boyu taziyeleri kabul etti. Uysal'ın ölümü nedeniyle bazı sivil toplum kuruluşları ve sendikalar Türk-İş Genel Merkezi önüne çelenk gönderdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...